powrót

Telefon jako wirtualna portmonetka-vademecum płatności zbliżeniowych telefonem NFC oraz szybkie przelewy online

Gotówka już od dawna nie jest nam potrzebna w tak dużym stopniu jak kiedyś, szczególnie dotyczy to dużych miast. Często zbędne stają się też karty. Aby płacić w sklepie za wybrane towary, wystarczy telefon. Trzeba tylko zaopatrzyć się w aparat wyposażony w funkcję NFC, która umożliwia bezprzewodową wymianę danych na odległość nie większą niż 20 cm. Taki rozwój technologii ma wiele plusów. Wybierając się na przejażdżkę rowerową, wieczorne wyjście czy zwyczajne zakupy, nie trzeba zabierać całego portfela wypełnionego arsenałem kart, ciężkich bilonów czy plików banknotów. Wystarczy sam telefon.

Telefonem zapłacisz tam, gdzie kartą z PayPass

Na polskim rynku płatności mobilne, czyli zbliżeniowe, umożliwiają Orange i T-Mobile. Konieczna jest więc karta SIM jednego z tych dwóch operatorów oraz aplikacja, która to wszystko spaja w całość. Usługę mobilnego portfela dostarcza operator, więc u niego ją uruchamiamy, ale potem musimy się zgłosić do banku i poprosić o przesłanie karty SIM do płacenia zbliżeniowo.

Aby płacić telefonem w sieci T-Mobile, należy posiadać:
- telefon NFC w sieci T-Mobile,
- kartę SIM NFC MyWallet,
- aktywną usługę MyWallet,
- zainstalowaną aplikację MyWallet,
- aktywną usługę transmisji danych.

Lista telefonów umożliwiających korzystanie z usługi MyWallet znajduje się na stronie T-Mobile.
Aby płacić telefonem w sieci Orange, należy posiadać:
- aplikację mobilną mBanku (system Android),
- kartę SIM NFC wydaną przez Orange,
- telefon zgodny z kartą mBank PaySIM Orange,
- włączoną usługę transmisji danych komórkowych (przy wyłączonym Wi-Fi).

Na stronie Orange znajdziesz listę telefonów, przystosowanych do realizowania płatności zbliżeniowych.

Cała procedura nie jest skomplikowana, a większość działań leży po stronie operatora. Gdy wszystkie te elementy połączymy w całość, w naszej kieszeni zamiast zwykłego portfela znajdzie się cyfrowy portfel – komórka, umożliwiająca płatności mobilne. Zapłacimy nim wszędzie tam, gdzie terminal obsługuje karty PayPass. Jeśli możemy płacić kartą PayPass, to możliwa jest również płatność telefonem zbliżeniowo. Nie istnieją też żadne ograniczenia terytorialne – na całym świecie, tam gdzie możemy płacić PayPassem, zapłacimy również komórką.

Czy to nie jest wygodne?

Oczywiście że tak, dodatkowo takie rozwiązanie gwarantuje nam nie tylko wygodę i szybkość płacenia, ale również bezpieczeństwo transakcji. Płatności PayPass w telefonie posiadają bowiem zabezpieczenia na tym samym poziomie, co karty plastikowe. Nie ma możliwości złamania, skopiowania karty. Przy płatnościach zbliżeniowych wszystkie dane są "zaszyte" w karcie SIM, a transakcja jest realizowana poprzez tę samą sieć, poprzez którą przeprowadzane są standardowe transakcje. Płatności standardowo można dokonać tylko
i wyłącznie przy terminalu. To znaczy, że karta SIM nie zrealizuje żadnej transakcji "wirtualnie", poprzez oprogramowanie, a jedynie w styczności z terminalem. Każda transakcja jest chroniona kodem zabezpieczającym, który jest unikalny dla poszczególnych płatności. Płacąc telefonem wyposażonym w technologię NFC, dodatkową kontrolę zapewnia fakt, że nie wypuszczasz telefonu z ręki. Aby zapłacić telefonem za towary w sklepie, nie jest wymagane połączenie z internetem.

Jak dokonać płatności mobilnej?

Płacenie telefonem jest bardzo proste - zbliż telefon z funkcją NFC do terminala płatniczego i zapłać nim ze środków na koncie w mBanku. Płacąc telefonem możesz też zarabiać na zakupach w ramach mOkazji i korzystać z rabatów do 55 proc. w ramach programu rabatowego. Co ważne - usługa jest bezpłatna, korzystasz z niej w każdym punkcie handlowo-usługowym oznaczonym logo MasterCard PayPass.

Istnieje także możliwość skorzystania z opcji: szybka płatność, czyli trybu umożliwiającego płatność bez konieczności uruchamiana aplikacji MyWallet. Aby włączyć usługę „Szybka płatność kartą MasterCard Debit PaySIM” należy kliknąć na menu w aplikacji MyWallet, znajdujące się w prawym dolnym rogu ekranu. Po wybraniu opcji szybkiej płatności pojawi się ekran z dostępnymi kartami płatniczymi. W celu ustawienia danej karty w trybie szybka płatność należy kliknąć wizerunek karty i potwierdzić „Gotowe”. Karta będzie wówczas otoczona zieloną obwódką.
Przy płatności powyżej 50 PLN zostaniesz poproszony o zatwierdzenie transakcji kodem PIN.

Szybki przelew w telefonie.

Za pomocą telefonu możesz oczywiście też dokonywać szybkich przelewów – tak wewnętrznych (przelew wykonany między kontami w tym samym banku), jak i zewnętrznych (przelew wykonany między kontami
w różnych bankach).

Pieniądze przekazywane przelewem wewnętrznym w mBanku są realizowane natychmiast, w czasie rzeczywistym. Przelewy zewnętrzne wychodzą z mBanku i docierają do innego banku sesjami przelewów –
o 5:55, 9:55 oraz  13:25 (wraz z przelewami do ZUS). Na naszym koncie przelewy są księgowane o: 12:00, 15:00 i 18:15.

Przelewy zewnętrzne, które zostały złożone już po ostatniej sesji wychodzącej lub w dniu wolnym od pracy, realizowane są w najbliższym dniu roboczym. W mBanku wykonanie przelewu jednorazowego wymaga potwierdzenia hasłem smsowym lub hasłem jednorazowym. Aby wykonać przelew, złóż zlecenie wykonania przelewu.

Możesz też wcześniej zdefiniować odbiorcę, dzięki czemu za każdym razem nie będziesz musiał wypełniać danych odbiorcy. W ten sposób szybko i w prosty sposób przelejesz dzieciom kieszonkowe, czy zapłacisz za wynajem mieszkania.

Jeżeli chcesz dodać odbiorcę zdefiniowanego, aby móc wykonywać do niego przelewy bez potwierdzania ich hasłem, zaloguj się na swoje konto w mBanku i wybierz "Odbiorcy zdefiniowani" pod nazwą konta. W następnej kolejności wybierz "Nowy odbiorca" w menu z lewej strony serwisu i wypełnij formatkę, która pojawi się na ekranie. Potwierdź hasłem smsowym lub jednorazowym z listy haseł i gotowe. Teraz w liście odbiorców zdefiniowanych będziesz mieć zapisanego wybranego odbiorcę wraz z jego danymi oraz numerem konta.
Wypełniając formatkę możesz także zapisać kwotę, jaka będzie przelewana - wówczas przy każdej próbie wykonania przelewu do tego odbiorcy kwota będzie już określona. Jeżeli jej nie wpiszesz, to miejsce będzie puste i za każdym razem będziesz musiał określić, ile pieniędzy chcesz przesłać odbiorcy.
Jeśli ustawisz przelewy, zdefiniujesz odbiorców, telefon wystarczy, aby płacić za zakupy i dokonywać płatności.

Tak więc jeden telefon NFC, a życie stanie się łatwiejsze.