PIN offline a autoryzacja offline Twojej mBankowej karty

PIN offline a autoryzacja offlineMój ostatni artykuł odnośnie potwierdzania transakcji za pomocą kodu PIN wprowadził termin offline, który w odniesieniu do autoryzacji może okazać się mylący. Chciałbym więc powrócić do tematu i wyjaśnić jeszcze raz to pojęcie oraz procesy, które się za nim kryją.

W ramach przypomnienia, termin PIN offline odnosi się do sytuacji, kiedy kod PIN zostaje zapisany na mikroprocesorze karty płatniczej i w zależności od konfiguracji, terminali może być weryfikowany.

Sam fakt zapisania kodu PIN na mikroprocesorze nie ma drastycznego wpływu na przebieg procesu autoryzacji. Standardowo zostaje wygenerowane zapytanie autoryzacyjne, które trafia do mBanku, gdzie przechodzi weryfikację.

W zależności od rezultatu weryfikacji zapytania autoryzacyjnego, mBank udziela odpowiedzi pozytywnej (która skutkuje założeniem blokady autoryzacyjnej na kwotę transakcji) lub negatywnej, która skutkuje wysłaniem odmowy do terminala w punkcie handlowo-usługowym. Blokada autoryzacyjna blokuje środki na poczet rozliczenia przesłanego przez akceptanta obsługującego dany terminal maksymalnie przez 7 lub 14 dni (dla transakcji internetowych oraz MO/TO) lub do czasu, kiedy  rozliczenie zostanie przesłane.

 

Weryfikacja kodu PIN offline sprawia więc, że kod PIN nie jest weryfikowany w mBanku w momencie przesłania zapytania autoryzacyjnego, ale przed samym procesem autoryzacji.

Z terminem offline wiąże się także sposób przeprowadzania transakcji - mówi się wtedy o tzw. autoryzacji offline czy też autoryzacji z wykorzystaniem procesora bez udziału systemu mBanku, kiedy dokonuje się transakcji bez przesyłania zapytania autoryzacyjnego. W tego typu przypadkach nie jest zakładana blokada autoryzacyjna. Po kilku dniach od dokonania transakcji punkt handlowo-usługowy przesyła rozliczenie, czyli pobiera fizycznie środki. W przypadku dokonania autoryzacji offline należy więc pamiętać o tym, aby zapewnić środki na poczet przesłanego rozliczenia. Transakcje tego typu stanowią marginalny odsetek wszystkich transakcji kartami płatniczymi. Aby mogło do nich dojść, musi zostać spełniony szereg warunków, takich jak odpowiednia konfiguracja terminala, typ karty płatniczej oraz niewielka kwota transakcji.

Określenia PIN offline oraz autoryzacja offline są  więc dwiema zupełnie odrębnymi kwestiami funkcjonującymi niejako równolegle. Należy podkreślić, że sam fakt potwierdzenia transakcji za pomocą kodu PIN offline nie świadczy o tym, że sama transakcja przebiega w trybie offline, dotyczy jedynie metody weryfikacji kodu PIN.

Archiwum

Komentarze

7

Link na końcu artykułu nie działa !


dzięki blom.. mam nadzieję, że żaden automat z kolą nie wysuszy mi konta, gdy będę offline.. ;)


hubson - spróbuje opisać
Karty mBanku - wszystkie - mają odblokowany pin OFF - nowo wydane jak i te co masz w portfelu, wymagają ustanowienia PONOWNIE nawet tego samego numeru PIN w systemie/mLinii. Oraz płatności z chip aby się "wgrał" - najlepiej wypłacić 10 zł z BZWBK :)
Przypadek kiedy na karcie jest "stary" a w systemie "nowy" - tu zależy od terminala, jeśli trafisz na taki co sprawdza off'a powinieneś "klepać" nowy PIN a terminal po 3 próbie ustąpi i połączy się z bankiem oraz wgra nowy pin. Możesz także trafić na taki terminal "only on-line" to on nie będzie dyskutował podasz nowy pin, on połączy się z bankiem i zaktualizuje. Z PIN-off line korzystasz "w życiu" wszędzie tam gdzie terminal tego chce:) To w Polsce trochę trudne, ale jak ci w UK automat biletowy, w FR w sklepie piskiem terminal zabrzęczy to wiesz że nie masz off'a :) Wszelkiego rodzaju bramki autostradowe / automaty biletowe lub z napojami. One w większości przypadków sprawdzają pin off i wysyłają zapytanie do banku lub "jadą" totalnie off'owo i tylko karta przelatuje przez czytnik i bramka się otwiera (biorą ryzyko na siebie).
Z tym całym offem musisz pamiętać o dwóch rodzajach płatności.
1. Terminal pin sprawdza off'owo i łączy się o autoryzacje z bankiem.
2. Terminal "ryzykuje" i po sprawdzeniu off'owo PIN akceptuje bez natychmiastowego łączenia z bankiem (robi to na koniec dnia/okresu rozliczeniowego)

A i jeszcze jedno aby unikąc idiotycznej sytuacji 3 błędów przy podawaniu nowego pin, a terminal się "upiera" bo masz stary ofowy na chipie - lepiej iść z debetówką do bankomatu gdzie ejsteś pewnien przeprowadzenia transakcji z chip - wsponiana dycha z BZWBK. Jeśli maz karte kredytową - nie radze :) Wtedy lepiej udac się do skleu gdzie obsługę znasz lub udac głupa że karta nowa :)

No i na koniec po co to wszystko? A po to abyś poza polska mial pełnowartościowa kartę któa "podda" się woli trminala a nie wyleci z chukiem....


Które karty mBanku mogą być autoryzowane offline (paypass, wypukłe, inne?)? Które posiadają PIN offilne? Jak zmiana PIN-u w systemie transakcyjnym ma się do PIN-u zapisanego w chipie? Kiedy tak naprawdę korzystamy z PIN offline (konkretne życiowe przypadki)?


Raczej by się przydało coś z cyklu "jak krowie na rowie" z rozróżnieniem PIN on/off line i autoryzacji on/off. Albo opis czterech sytuacji "życiowych" taki serial "D jak Delfin" :)


PIN offline works the same also for CZ/SK cards.


Greetings from CZ,

I´d like to ask someone from mBank or mRada - is it possible to enable PIN offline also for cards of CZ and SK clients? http://www.mbank.pl/forum...


Komentuj z innymi

Zobacz także

Brak powiązanych wpisów

Tagi

Archiwum