Ja...

wątki: 132 | wypowiedzi: 0

Aktywny w grupach:

mKlient

Ostatnia aktywność

To u mnie podobnie cała sprawa wyszła z tego, że chcę zgarnąć te 40zł z mOkazji :) 20zł już zgarnąłem, w każdym razie dostałem SMS od razu po pierwszej płatności, że spełniłem warunki i dostanę kasę do 60 dni (choć wiem, że niektórzy dostali już po kilku dniach).

U mnie to wygląda tak: W aplikacji mBanku włączasz opcje płatności telefonem, wybierasz kartę którą chcesz używać i przenosi Cię automatycznie do Google Pay. Tam robisz fotkę karty (albo wklepujesz dane ręcznie), łącznie z kodem CVV. Karta zostaje dodana do Google Pay, następnie we właściwościach NFC (moduł bezdotykowy w telefonie) musisz wybrać GOOGLE PAY jako domyślną aplikację - nie możesz wybrać bezpośrednio aplikacji mBanku, nie ma jej w ogóle na liście. Wszystko odbywa się przez Google Pay, ale nie wiem czy bez apki mBanku to by działało. Chyba nie, bo dodając kartę do Google Pay wyskakuje komunikat "autoryzacja karty w banku" czy jakoś tak, więc jak wcześniej nie skonfigurujesz karty w apce, to karta nie dostanie autoryzacji dla Google Pay. W apce masz też cały czas info która karta jest aktywna do płatności telefonem (zielony znaczek obok niej, podobny do tego od wifi).

Natomiast mam też apkę BZ WBK i tam jest zgoła inaczej. Otóż już po jej instalacji pojawia się ona na liście wyboru aplikacji do obsługi NFC. Niestety nie mam tam karty żeby sprawdzić jak to konkretnie działa, ale wygląda na to, że płatności obsługuje sama aplikacja, a nie Google Pay w tym wypadku.

Aha - nie możesz "mieć apkę mBanku i nie mieć Google Pay". W każdym smartfonie z Androidem (u mnie jest wersja systemu v5 - Lollipop) masz standardowy zestaw aplikacji od Googla (jak choćby Sklep Play), które są integralną częścią systemu i nie możesz ich usunąć. Google Pay jest jedną z nich, dlatego masz ją zawsze. Być może w starszych Androidach (v4, v3) tego nie było w standardzie, lub w ogóle. Nie jest to w każdym razie ani część aplikacji mBanku, ani niczego innego, to po prostu element standardowego pakietu aplikacji od Google w Androidzie. Niektóre aplikacje, jak mBank, wykorzystują właśnie Google Pay choćby do obsługi płatności telefonem (choć np. aplikacja BZ WBK już tego nie robi). Po dodaniu karty masz od razu możliwość wykorzystania jej do płatności w Sklepie Play za płatne aplikacje i tak dalej.
Gdyby mBank udostępnił wpłaty Blikiem to byłoby super, aczkolwiek nie wiem czy Euronet takie wpłaty wspiera. Nie wpłacam gotówki często, aczkolwiek gdy już potrzebuję, to dotychczas bankomat Euronetu miałem kilka kroków od wejścia do klatki. Nawet fakt że zaczęli zdejmować haracz za wypłaty gotówki poniżej 100zł też nie był problemem, bo można za darmo to robić Blikiem. Ale oharaczowanie wpłat w Euronecie trochę mnie zawiodło, nawet mimo udostępnionych za darmo wpłatomatów Planet Cash. Teraz do najbliższej darmowej maszyny znów muszę dylać parę km i to mi się nie podoba.

Już dawno odszedłem od idei posiadania konta tylko w jednym banku. Przy tak szybko zmieniającym się rynku i ciągłych zmianach warunków jakie dają banki nie ma to już większego sensu (przynajmniej dla tych, którzy nie mają stałych wpływów lub/i nie spełniają warunku miesięcznych wydatków kartą). Brak Bliku w Idei nie przeszkadza mi specjalnie, bo i tak korzystam z tego głównie przy zakupach przez net. W sklepach szybciej jest machnąć zbliżeniówką, niż generować kod, zastanawiać się czy kasjerka będzie zorientowana w temacie, czekać na potwierdzenie w telefonie i tak dalej. Zawsze mogę wykorzystać konto i kartę z Idei tylko do wpłat, a potem przerzucić kasę na inne konto (do tego dają 2 przelewy natychmiastowe w miesiącu za darmo).

Chyba jednak tam się zdecyduję, Nest wydaje się zbyt "nowy" i kto wie czy opłaty nie pojawią się lada chwila, Idea chyba bardziej stabilna.