Blokadę bank może robić sobie po dowolnym kursie, oczywiście w granicach rozsądku - bo ona niewiele znaczy, choć oczywiście dobrze, by jak najlepiej odpowiadała obciążeniu - choć to wróżenie z fusów jest. Na kredytówce można się nie przejmować (o ile nie jest się pod korkiem, ale wtedy to nie jest kredytówka tylko kula u nogi ;), z debetówką może być gorzej - np. głupi citek na debetówce przełączonej na konto w EUR robi blokadę dwukrotnie przewalutowując po swoim kursie EUR->PLN->EUR i jeszcze dolicza prowizję, więc jak masz ostatnie 50EUR to ich w bankomacie nie wypłacisz.

ZTCP, to regulaminy banków z mechanizmem blokada-rozliczenie wyraźnie mówią, że przelicza się z waluty transakcji na rozliczeniową po kursie organizacji z danego dnia, a z rozliczeniowej na PLN po kursie banku ze wskazanej z góry tabeli na dany dzień - chyba ostatniej.
Więc może jest tam jakiś, nawet płynny, kurs do blokad - to można sprawdzić tylko empirycznie - ale wszędzie poza pekao nie ma to znaczenia - chyba że regulamin mówi inaczej, np. że kurs organizacji może być różny dla transakcji, które przychodzą w jednej paczce.

Zaś jeśli szukamy ściem, to bardziej w aliorze, podejście mega fatalne i "nicniemożebność" absolutna - gdyby nie poziom oferty IKA to trzymałbym się równie z daleka jak od klonów - choć tą zasadę złamałem dla lion's, póki co jest fajnie, ale może miłe złego początki, jutro (też ciekawe, że w sobotę) kończy mi się pierwsza lokata i zastanawiam się, gdzie trafi kasa - czy na konto w db czy w lion's czy kto wie gdzie - w regulaminie tej lokaty jest napisane, że może być opłacona tylko z konta w lion's, a ja przelałem z db... ;>

@drutkow1: jeśli chodzi o ofertę to jest właśnie ciekawie - bo mam konto... firmowe którego używam prywatnie - bo tak było najlepiej cenowo - za ping-pong 2k oraz 300zł/mc płatności kartą mam konto za darmo z darmowymi wypłatami z bankomatów na całym świecie - tak że oferta zaiste godna! :) I na wyjazdy sprawdza się świetnie.

Karty kredytowe w PEKAO rozliczane już są źle bo nie bezpośrednio - kredytówkę mam w Noble VISA rozliczaną po kursach organizacji.

A, jeśli do firmowego, to na stronie są zarówno debetówki visa jak i mc.
Ciekawostka, że firmowe ma lepsze warunki niż prywatne, ale podobnie było - albo może i jest, jeśli jeszcze nie zmienili - w db, tam debetówka do prywatnego dla darmowości wymaga wydania 500/700zł/mc - a do firmowego jedynie zrobienia jednej transakcji. Prowadzenie obu za darmo, kiedyś były darmowe bankomaty na całym świecie, teraz mocno ograniczyli - na pewno dla prywatnych, a dla firmowych nie chce mi się sprawdzać.

W DB wyrobiłem promocyjną debetówkę IQ, a wg promocji sama karta i wszystkie wypłaty z bankomatów w kraju i zagranicą miały być bez opłat. Nie sprawdzałem czy tak jest nadal, czy też metodą Raiffeisena nie przestrzegają swojej promocji.

Pozdr
k

A czy w PL są bankomaty z których można wypłacić Euro lub inne zagraniczne waluty?

O, jakaś zajawka pod nowy spam od wielogłowej hydry?
Teraz to nawet ciekawy jestem, aleq pewnie będzie pobity kolejny rekord spamersko-bezczelnej głupoty.