powrótPowrót do strony głównej forum

Karta bankowa na wakacje

Witam serdecznie,
Możecie polecić jakaś dobra ofertę na kartę płatnicza dla strefy euro i na płatności w USD?
Najlepiej z jakimś tanim kontem, z darmowymi bankomatami w PL ... :)

Zastanawiam się nad 2 opcjami:
1. Konto aquarius w mBanku + konta walutowe (z kartami) + kantor walutowy
2. T-Mobile usługi bankowe + alior kantor

Które połączenie będzie tańsze? Spełniam wymagania dla darmowego konta Aquarius, wiec oba konta w PL będą dla mnie darmowe ze wszystkimi bankomatami...
Kwestia tylko jak to najlepiej zrobić z zagranica? :)

Załóż eurokonto mobilne w pekao sa z KD mastercard.
Niewielkie wymagania żeby było darmowe. Wypłaty darmowe z bankomatów pekao sa plus dwie na miesiąc z bankomatów obcych w Polsce.
Zagranicą przewalutowanie przez USD, ale po kursie MC, a więc bardzo dobre.
Wypłaty z bankomatów grupy unicredit za zero (na razie :-((). Z obcych prowizja 2% - lepsza niż spredy w innych bankach (minimum 3%).
Korzystam od lat, bardzo korzystne zwłaszcza w krajach z inną walutą (HUF, NOK, SEK) - lepiej wypłacić w bankomacie niż kupować w kantorze.
I nie trzeba wozić worka kart walutowych.
Na minus trochę już archaiczny system transakcyjny. Chociaż z drugiej strony, jak patrzę na wodotryski innych banków to nie jestem do końca przekonany czy to wada...
Fajna aplikacja Peopay. Ma płatności mobilne już od dłuższego czasu, chodzi to on i offline i zagranicą też (pod warunkiem obsługiwania transakcji bezstykowych). Jest lekka.

czyli tj tańsze za granicą niż Alior + kantor/mBank + kantor?
Masz konto w PLN i płacisz normalną kartą kartą do rachunku, tak? i to pobiera tylko 2% od płatności kartą za granicą/za wypłatę z zagranicznego bankomatu?
To działa zarówno dla transakcji w PLN jak i w Euro/USD itp?

miał ktoś może do czynienia z czymś takim: https://www.ingbank.pl/lp... ?? :)

2% prowizji od wypłaty w bankomacie innym niż unicredit. Przewalutowanie transakcji jest: waluta wypłaty - USD - pln. Wg przeliczników MC, a te są bardzo małe (kurs przewalutowania w rozliczeniu w historii transakcji oscyluje wokół średniego kursu NBP). Osobiście je pomijam. Czy to taniej od kantorów - nie wiem nie używam kart kantorowych. Na pewno nie dużo drożej, a nie blokujesz sobie pieniędzy na kontach walutowych.
Transakcje bezgotówkowe są całkowicie bezprowizyjne.
Uwaga! dotyczy to tylko kart debetowych. Karty kredytowe rozliczane są podobnie do innych banków (przewalutowanie transakcji po kursie sprzedaży walut banku od razu na pln plus ewentualnie 2% prowizji dla waluty, której bank nie ma w tabeli). Od roku 2009 płatność debetówką w strefie Euro to różnica 12-14 groszy na jednym euro w stosunku do KK.

Indagowałem na infolinii pekaosa co do sposobu rozliczania transakcji zagranicznych i wg tych informacji karty debetowe i kredytowe są rozliczane w taki sam sposób: po kursie organizacji kartowej. Pytałem konkretnie o MC, ale przez analogię można wnioskować, że tak samo wygląda sytuacja w przypadku Visy. Też założyłem konto mobilne w pekaosa, problem w tym, że dla mnie debetówki są jedynie do bankomatów. Do płacenia używam kart kredytowych. Dlatego, i opieram to na danych z infolinii, jeżeli będę planować wyjazd zagraniczny, wyrobię kartę debetowa, wykorzystam ją, a po powrocie zamknę.
Obecnie, poza pekaosa, każdy bank niemiłosiernie kroi swoich klientów na transakcjach zagranicznych. MBank jest wśród największych zdzierców, porównywalnie z Citi i Raiffeisenem. Przepłaca się ok. 10% w stosunku do średniego kursu NBP. Rozwiązaniem, choć mało wygodnym, jest zaopatrzenie się w stosowną ilośc gotówki przed wyjazdem, albo skorzystanie z debetowych kart do kont walutowych.
Moim osobistym wyborem są karty debetowe Internetowego Kantoru Aliora. Jedna wypłata w bankomacie miesięcznie bez prowizji najzupełniej mi wystarcza. Jeżeli ktoś ma pod tym względem większe potrzeby musi przeanalizować inne opcje.
Reasumując: oprócz kart kredytowych pekaosa i egzotycznej MC Ultime/Elite citi Handlowego, w każdym innym przypadku korzystanie z kk poza Polska mija się z celem. Jakims półśrodkiem sa debetowe karty do kont walutowych, ale tutaj jest wiele zmiennych, typu ilość wypłat w bankomatach i kraj gdzie chcemy z karty korzystać.

Pozdr
k

Karty kredytowe i debetowe pekao sa są rozliczane inaczej. Infolinia wprowadza Cię w błąd kayoo. Miałem oba rodzaje i sprawdziłem to na własnym przykładzie. Poza tym wszystko jest wyjaśnione w regulaminach kart kredytowych i eurokonta.
Dla mnie to nawet wydaje się uczciwe. KK to produkt kredytowy, KD to wydawanie moich własnych pieniędzy.
Ciekawe tylko, czy po fuzji z Aliorem (planowanej w detalu) to się utrzyma. Jak widzę ofertę Aliora to chyba nie.

Czyli generalnie oferta aliora do moich zastosowań (Tmobile Bankowe: konto PLN, USD i Euro + Kantor) - nie będzie najlepszym rozwiązaniem?
A jak wyglądałoby np. takie rozwiązanie: konto mbank aquarius + kantor mbanku + konta walutowe mbanku (waluta przelana z kantora mBanku na konto walutowe)?

Interesują mnie tylko karty debetowe, kredytową mam od wielu lat w mBanku :)

Ten Pekao chyba też liczy sobie za kody autoryzacyjne SMS?

Z tego co widzę, to tylko 2 wypłaty z bankomatu są darmowe :(

Kantor mBanku jest bez sensu.

A każde rozwiązanie oparte na Aliorze, o ile tylko doczytałeś jak korzystać i którymi kartami płacić gdzie- będzie OK.

Alior Kantor pozwala na bezpłatne przelewy walutowe tych pieniędzy, które u nich kupiłeś- tłumacząc ich "licznik" najprościej jak się da. Jeśli lubisz mnożyć byty, to Visa mBankowa do konta w EUR + zasilenie go przelewem z Alior Kantor (idzie 1-2 dni) będzie też OK.

Każde rozwiązanie tego typu będzie OK, w porównaniu do 6% haraczu dla mBanku. Nawet jeśli tylko na złość.

Dlaczego uważasz ze kantor mBanku jest bez sensu?
Generalnie wolałbym wszystko w 1 banku, ale chyba w moim przypadku się nie da :(