Zmiany graficzne i brak forum lepsze? ;) Wolne żarty... Oto co proponuję.

mBank zapowiedział zmianę interfejsu graficznego panelu konta od 20. maja i zlikwidowanie forum od 23. maja 2018 r. Przyjrzałem się propozycjom.

1. Nowe GUI (dla laików: graficzny interfejs użytkownika) to jakiś kiepski żart, chyba tylko dla psucia nerwów.
a) Dotychczas pola z numerami i nazwami rachunków były białe, a tło szare, co doskonale wyróżniało optycznie tabelę od tła, a tymczasem wszystko ma być białe na białym tle... Dlaczego, ach, dlaczego? Parafrazując Jokera: "why so stupid?"
b) Dotychczasowy ciemnoszary nagłówek konta z wyraźnymi białymi guzikami na jego tle zniknąć ma na rzecz małych napisów na znowu jednolitym białym tle co optycznie zaburzy szybką orientację.

Jedno z najlepszych GUI ktoś bez pomysłu pogorsza byle tylko chyba usprawiedliwić wzięcie kasy za "innowacyjność". ;)

2. Zamiast tych ZBĘDNYCH zmian kosmetycznych należałoby w końcu raczej poprawić to:
a) podłużyć tabelę rachunków, żeby nie trzeba było jej przewijać;
b) pole wyszukiwania na forum wyodrębnić chociażby ramką - obecnie jest to jedność z białym tłem strony i nie wiadomo na pierwszy rzut oka, gdzie kliknąć (przeglądarka Opera) - nawet Google ma czytelny prostokąt, w którym wpisuje się frazę do wyszukania.

3. Zamykają forum i... każą przenieść się na Facebooka. ;) To jest największa kpina.
a) Nie miałem, nie mam i nie zamierzam mieć konta na Facebooku.
b) Nikt mnie nie będzie do tego przymuszał - bezpośrednio czy pośrednio.
c) Ludzie i firmy odchodzą od FB na rzecz innych platform komunikacji z klientem, w kręgach przedsiębiorczych o tym się od przynajmniej 2 lat mówi - tymczasem mBank dopiero ma zamiar wchodzić na ten tonący okręt.
d) Jak mam coś do napisania komuś to nie wysyłam tego w otwartej kopercie przez dowództwo NSA. ;)
e) Sprawy finansów ze względów bezpieczeństwa i uniknięcia prawnych komplikacji i problemów dla użytkowników powinny być przechowywane na wewnętrznym formum należącym do mBanku. To już nie wystarczy, że amerykańskie NSA ma umowy z bankami i śledzi przelewy pod kątem rzekomego wykrywania finansownaia terroryzmu? Trzeba jeszcze komunikację użytkowników mBanku pchać w ręce sztucznej inteligencji Facebooka, analizującej zachowania osób i profilującej te osoby, co może być wykorzystane przez jawny lub niejawny totalitaryzm? A może ja nie chcę, aby sztuczna inteligencja FB wiedziała, gdzie mam konto, jakie mam poglądy i jaką składnię zdań, łącząc to z danymi na jakich imprezach goszczę i skąd i kiedy się loguję. ;) Już wystarczy, że aplikacja FB włącza mikrofon w smartfonach i rejestruje audio do analizy fraz kluczowych.

Do takiego niegodnego zaufania gospodarza mBank każe nam przenosić dyskusje forumowe? ;) Toż to absurd i ironia, biorąc pod uwagę mBankowy spot "uważni w sieci". ;)

Tematyką logiki prywatności w sieci interesuję się amatorsko od kilkunastu lat, a w zakresie user-friendly GUI (interfejsów przyjaznych użytkownikowi) mam doświadczenie praktyczne, więc z całą pewnością wiem, o czym piszę. Post może zawierać uproszczenia, aby każdemu wygodnie się czytało. :)

Miłego dnia. :)