powrót

Wspieramy budowę pierwszej wielkoskalowej farmy solarno-wiatrowej w Polsce

Jesteśmy w konsorcjum trzech banków, które udzieliły kredytów w łącznej kwocie 776 mln zł na budowę Kleczew Solar & Wind. To pierwsza w Polsce wielkoskalowa farma solarno-wiatrowej o mocy ponad 200 MW. Udostępniliśmy 17% kwoty kredytów zapewnionych przez konsorcjum. Farma została zlokalizowana na terenach pokopalnianych w gminie Kleczew, w województwie wielkopolskim.


Kleczew Solar & Wind będzie jednym z największych parków odnawialnej energii w Europie Środkowo-Wschodniej, a także pierwszym w Polsce wielkoskalowym projektem łączącym energię solarną i wiatrową. W pierwszym etapie projektu, którego budowa już ruszyła, do sieci przyłączonych zostanie 193 MWp paneli fotowoltaicznych oraz ok. 12 MW turbin wiatrowych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii, w tym nowoczesnych paneli fotowoltaicznych n-type, energia generowana w elektrowni w Kleczewie będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ok. 100 tys. gospodarstw domowych. W kolejnych etapach rozbudowy elektrownia może zostać powiększona do ok. 250 MWp w części solarnej oraz o dodatkowe turbiny wiatrowe i magazyny energii. Energia z farmy w Kleczewie popłynie do odbiorców jeszcze w 2023 roku.

Inwestycja doskonale wpisuje się w realizację naszej strategii, której filarem jest finansowanie zielonej gospodarki, a w szczególności budowa odnawialnych źródeł energii. Projekt łączy w sobie produkcję energii z wiatru i słońca, a to wszystko w ramach rekultywacji terenu pokopalnianego. Jest więc doskonałym przykładem ekotransformacji, którą chcemy wspierać – mówi Adam Pers, wiceprezes mBanku, ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.

To dla nas strategicznie ważny projekt i symboliczny krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki oraz zapewnienia taniej i czystej energii elektrycznej. Wraz z zespołem Ergy zwracaliśmy szczególną uwagę na znaczący udział renomowanych polskich dostawców i wykonawców w łańcuchu dostaw. Mając na uwadze dalszą rozbudowę projektu, niezwykle ważne było dla nas pozyskanie długoterminowych partnerów finansowych, którzy są liderami finansowania rynku OZE w Polsce. Wybraliśmy ING Bank Śląski, PKO Bank Polski, mBank i Polski Fundusz Rozwoju i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu i zaangażowania ich przedstawicieli
– mówi Andrzej Lewandowski, Prezes Zarządu Lewandpol Holding.

Pakiet finansowania dla projektu został dopełniony pożyczką podporządkowaną do kwoty 90 mln zł udzieloną w ramach komercyjnej działalności inwestycyjnej przez Polski Fundusz Rozwoju. Dzięki temu całkowite finansowanie zewnętrzne zabezpieczone na potrzeby realizacji inwestycji wyniosło 866 mln zł. W ramach finansowania bankowego spółka uzyskała kredyt terminowy, kredyt VAT oraz limit na rezerwę obsługi zadłużenia. Ponadto, banki wezmą udział w zabezpieczaniu ryzyka stopy procentowej oraz ryzyka walutowego. Natomiast głównym celem pożyczki PFR jest stworzenie warunków do dalszej rozbudowy projektu.

Projekt Kleczew Solar & Wind został przygotowany przez spółkę E&G z Grupy Lewandpol jako inwestora oraz Ergy jako asset managera projektu i doradcę finansowego inwestora. Transakcja odbyła się przy wsparciu DNV jako niezależnego doradcy technicznego oraz kancelarii prawnych CMS (doradca kredytobiorcy), Norton Rose Fulbright (doradca konsorcjum banków) i GESSEL (doradca Polskiego Funduszu Rozwoju).
 

 

Nota prawna
To nie jest oferta. Ten materiał ma charakter wyłącznie informacyjny.