powrót

Czas powiedzieć o tym głośno - co z tą kapitalizacją…?

kapitalizacjaO tym, że pieniędzy chciałoby się mieć jak najwięcej, wiemy doskonale. Zastanawia tylko nieustannie fakt, jak to zrobić, żeby je pomnożyć, powielić, spotęgować. Określeń wiele, ale chodzi o jedno – o ich kapitalizację na rachunku oszczędnościowym, która jest właśnie takim powielaniem pieniędzy.
I tutaj przypominają mi się legendarne już tematy poruszane na mBankowym forum, takie jak sposób zaokrąglania odsetek, niuanse podatkowe czy dokładny dzień kapitalizacji. Nadszedł czas stawić temu czoła...

Temat jest poważny i tym samym, zacznę od czegoś strasznego. Będzie to ogólny wzór obrazujący dzienne naliczanie odsetek, który może przypominać męki na lekcjach matematyki:


Taki wzór pozwala w przybliżeniu (pamiętajmy o zaokrągleniach) obliczyć odsetki za okres, w którym pieniądze znajdują się na rachunku.

Teoria – teorią, ale lepiej pokazać wszystko na przykładzie.
Oczywiste jest, że w sytuacji, gdy stan rachunku w ciągu dnia się nie zmienił, odsetki zostaną naliczone od kwoty z danego dnia, ale co w sytuacji, gdy w ciągu doby saldo zmieni się np. 4 razy?
Przykładowo – mam na rachunku eMAX plus 5.000 PLN i dziś rano, o 9.00 wypłacam 200 PLN. Zostaje więc 4.800 PLN. O 15.00 wypłacam 100 PLN, czyli na rachunku jest 4.700 PLN, a o 18.00 wpłacam 400 PLN i na zakończenie dnia wypłacam na pilny wydatek 1.000 PLN i w ostatecznym rozliczeniu zostaje 4.100 PLN (wyliczenia te nie uwzględniają prowizji za wypłaty awaryjne).
Od jakiej zatem kwoty zostaną naliczone odsetki?
Śpieszę z odpowiedzią – odsetki zostaną naliczone od kwoty znajdującej się na rachunku w momencie rozpoczęcia operacji naliczenia odsetek, czyli w tym przypadku od 4.100 PLN.

Wiemy już, co z naliczaniem odsetek, pora wyjaśnić kwestię, kiedy kapitalizowane odsetki widoczne są na rachunku? Ma to miejsce ostatniego roboczego dnia miesiąca. mBank w chwili obecnej nie pokazuje dziennego naliczania odsetek, ale nie wykluczone że i taka funkcjonalność kiedyś zostanie wprowadzona.

Podsumowując – naliczanie odsetek następuje każdego dnia, a ich dopisanie do salda na rachunku – raz w miesiącu.

Nie powiedziałam jeszcze o jednej ważnej operacji, która ma miejsce ostatniego roboczego dnia miesiąca – to pobranie podatku dochodowego (tak zwanego „podatku Belki” stanowiącego 19% odsetek). Pierwsza operacja to kapitalizacja, kolejna – pobranie podatku.
Według przepisu ustawowego jest on zaokrąglany zawsze do pełnych złotówek. Oznacza to tyle, że jedynie kwoty wynoszące 50 groszy i więcej, zostają zaokrąglone do pełnych złotówek i pobierane jako podatek. Kwoty poniżej 50 groszy nie zostają potrącone na podatek.

Dociekliwi na pewno zapytają (i bardzo słusznie), co z rozliczeniami odsetek, gdy ostatni dzień roboczy przypada na sobotę, niedzielę lub święto? I tutaj kolejne ważne wyjaśnienie - w dni wolne od pracy nie są dokonywane rozliczenia odsetek, ponieważ z założenia system nie dokonuje w tych dniach żadnych operacji księgowych. Taki stan rzeczy ma wielu krytyków, natomiast dla banku jest to doskonała okazja do przeprowadzenia i maksymalnego skrócenia np. przerw konserwacyjnych.

Gdy odsetki naliczą się ostatniego roboczego dnia miesiąca, w systemie widnieje informacja - „data księgowania”. Gdy nastąpi ich dopisanie w pierwszy dzień roboczy nowego miesiąca, informacja widnieje jako „data operacji” (świetny przykład to koniec sierpnia br.).

Odsetki są liczone do ostatniego dnia miesiąca niezależnie od tego, czy jest to dzień wolny czy nie. System zakłada, że saldo z końca ostatniego dnia roboczego miesiąca nie zostanie zmienione w następujących po nim dniach wolnych i dla takiego salda liczy odsetki.
Na przykładzie końca sierpnia br. oznaczało to tyle, ze system policzył odsetki za sobotę i niedzielę dla salda z końca piątku.

Po raz kolejny dociekliwi zapytają: „Co w sytuacji, gdy wypłacę pieniądze w weekend po piątku, który był ostatnim roboczym dniem miesiąca?
Otóż, w takim przypadku w kolejnej kapitalizacji (za miesiąc) system dokona korekty wysokości naliczonych odsetek. System obliczy, o ile odsetek za dużo wypłacił w tamten piątek i odejmie obliczoną kwotę od odsetek należnych za kolejny miesiąc. Operacja będzie widoczna tylko w przypadku, gdy wartość korekty przewyższy odsetki dodatnie, tzn. gdy w odsetkach jest wynik ujemny. Wówczas w historii operacji pojawi się pozycja „storno”. W momencie, gdy wartość korekty jest mniejsza, niż suma odsetek, operacja będzie niezauważalna
w systemie.

Gdyby kolejni dociekliwi mieli jeszcze pytania – śmiało.
Od tego jesteśmy, żeby rozwiewać wątpliwości i od tego także jest blog.

Na zakończenie dodam jeszcze, że owszem, niezwykle ważne jest zrozumienie, na czym polega kapitalizacja,
ale w ostateczności chodzi nam przecież o jedno – o jak najlepsze jej efekty :-)

Jeżeli zainteresował Was ten temat, zobaczcie, jak wiele napisano o nim na naszym mBankowym forum: