powrót

Tym razem karty – czyli zmiany w systemie transakcyjnym cz. 3

W poprzednich tygodniach opisałem już zmiany dotyczące nawigacji, a także rachunków. Dzisiaj kilka słów o kartach płatniczych. Jak wiecie w mBanku mamy trzy grupy produktów: KARTY kredytowe, debetowe oraz eKARTY.


W systemie transakcyjnym miały do tej pory bądź wydzielone kategorie w nawigacji bocznej lub jak w przypadku eKARTy  pojawiały się w kontekście eKONTa.  Można zadać oczywiście pytanie dlaczego? Powód jest prosty, historycznie wprowadzenie poszczególnych grup było na tyle dużym wydarzeniem, że postanowiono je odpowiednio wyeksponować w systemie co nie zawsze miało uzasadnienie „nawigacyjne’.

Podczas zeszłorocznych badań pojawiły się sugestie, aby zebrać w jednym miejscu wszystkie KARTY płatnicze co z jednej strony będzie miało walor edukacyjny - zobrazuje sytuację produktową Klienta, z drugiej zwiększy wygodę nawigacji. Okazało się także, że były bardzo duże kłopoty z odnalezieniem eKarty.


Jak będzie wyglądać sekcja „Karty” możecie zobaczyć na tym rysunku:

Lista kart

 
Po najbliższym wdrożeniu wszystkie KARTY płatnicze będą umiejscowione w jednym miejscu. Najważniejszą zmiana w prezentowaniu kart i pewnie ta która wywoła gorące dyskusje będzie ukrycie częściowo numerów kart. Ucinając wszelakie teorie spiskowe, tą zmianę zaproponowali nasi koledzy z południa. Jak wiecie korzystamy ze wspólnego systemu więc był to jedyny możliwy kompromis.

Z innych - zostały zagregowane kolumny Typ i Numer karty , a także pojawiła się nowa Posiadacz karty, gdzie również połączono istniejące dotychczas „Imię i nazwisko” oraz „Nazwa firmy”. W sekcji kart kredytowych pojawiły się także kolumny z limitami  oraz ich podsumowaniem. Podsumowanie to dotyczy jedynie kart aktywnych wydanych dla osoby aktualnie zalogowanej.  Pod każdą z kart zgodnie z nową konwencją pojawił się wiersz akcji ze skrótami do popularnych operacji.


Kolejne dotyczą głównie obsługi kart kredytowych. Poniżej możecie zobaczyć widok poszczególnych stron po modyfikacjach.

Na stronie „Szczegóły umowy” pojawia się nowe pole „Całkowite zadłużenie” które będzie prezentować zadłużenie na konkretny dzień. Z tej strony znika także kilka informacji które pojawią się na stronie „Szczegóły karty” o czym niżej:

Szczegóły umowy

 


„Szczegóły karty” - tutaj także kilka zmian m.in.  numer rachunku powiązanego oraz informacje o statusie ubezpieczeń.

Szczegóły karty

 

Lista operacji bieżących zostaje podsumowana wszystkimi „obciążeniami” na danej stronie. Ułatwi to ewentualną kontrolę nad wydatkami. Wiemy, że taka funkcjonalność była długo oczekiwana. Oczywiście ideałem byłoby pokazać tutaj pełny obraz salda na karcie z rozbiciem na uznania i obciążenia. Niestety nie dało się tego zrealizować w tym etapie ze względu na oddelegowanie zasobów „karcianych” do innego dużego projektu rozpoczynającego się na literkę M.

 

Lista operacji

 

Na liście blokad pojawia się także suma.

Lista blokad

 

Najciekawszą jednak zmianą w obszarze kart będzie nowy formularz spłaty KARTY kredytowej, który sprawi że „ręczne” dokonanie spłaty stanie się jeszcze prostsze. Na formularzu pojawią się cztery pozycje takie jak "Kwota minimalna",  "Z ostatniego wyciągu", "Całość zadłużenia" na dany dzień oraz "Kwota dowolna". Tutaj kilka słów komentarza. Pozycja „Z ostatniego wyciągu, która pozostała do spłaty” będzie prezentować kwotę z ostatniego wyciągu, pomniejszoną o spłaty częściowe jeżeli takie pojawią się w bieżącym okresie rozliczeniowym. "Całość zadłużenia" to suma wszystkich zaksięgowanych „operacji” na dany dzień.  W kwocie dowolnej,  domyślnie pojawiać się bedzie suma kwoty minimalnej oraz tej do natychmiastowej spłaty.

Spłata karty

 

Spłata karty krok 2

 


Nie ma co ukrywać, że KARTY kredytowe będą poddawane w przyszłości dalszym modyfikacjom. Jest jeszcze kilka miejsc do dopracowania jak np. wyciągi, których z powodów wymienionych wcześniej nie udało się „dotknąć” w tym wdrożeniu.

To wszystko na dzisiaj. Tradycyjnie proszę o pytania gdyby pojawiły się w artykule jakieś niejasności lub skróty myślowe, a także sugestie dalszych zmian.

Zobacz również: