powrót

Finis coronat opus – czyli zmiany w systemie transakcyjnym cz.4

Dzisiaj ostatnia część przedstawiająca czerwcowe zmiany. W tym artykule przeczytasz o zmianach które być może nie stanowią „esencji” systemu, z drugiej są substancją która zwiększa przyjemność z jego korzystania.

Komunikaty czyli wiadomości

Istotną zmianą będzie zupełnie inne niż dotychczas podejście do sprawy wyświetlania komunikatów. Do tej pory pojawiały się one bądź w kontekście produktu, bądź też nad sekcją rachunki. Sugestie które otrzymaliśmy od Klientów, a także badania pokazały że wyświetlanie ich w kontekście produktu powoduje często problemy z ich zauważeniem. Jak to wyglądało do tej pory możecie zobaczyć tutaj:

Komunikaty

 


Analizując ten problem doszliśmy do wniosku, że takie informacje powinny być bardziej widoczne, a ich obsługa nawiązywać do przyzwyczajeń użytkowników z rozwiązań dostępnych w internecie. Naturalnym stało się więc stworzenie skrzynki z wiadomościami i oparcie jej obsługi na podobieństwo klienta pocztowego. Jak to będzie działać? Bardzo prosto. Wygenerowanie przez system nowej wiadomości będzie skutkowało pojawieniem się jej nagłówka nad rachunkami. Jak widać na poniższym obrazku ta zasada będzie dotyczyć trzech najświeższych wiadomości. Oczywiście wejście w sekcję „Wiadomości” wyświetli listę wszystkich dostępnych. Nagłówek każdej nieprzeczytanej będzie wyświetlany pogrubioną czcionką. Informacja o ich liczbie pojawi się nad listą rachunków. Skasowanie wszystkich ze skrzynki będzie skutkowało zniknięciem „powiadomienia” o wiadomościach nad rachunkami.

Komunikaty

 


Potwierdzenie wykonania operacji w PDF

Sugestia zmiany formatu generowania potwierdzeń pojawiała się wielokrotnie. Jak wygodne jest użycie takiego dokumentu nie musze pisać, chociażby możliwość załączenia do korespondencji, czy też tworzenie jakieś własnej dokumentacji przeprowadzonych operacji – przydatne szczególnie Klientom prowadzącym działalność gospodarczą. Postanowiliśmy jednak pójść krok dalej i pozwolić tworzyć takie potwierdzenia hurtowo. Jak to zrobić? Wejść w historię danego konta, zaznaczyć odpowiednie operacje i zatwierdzić przyciskiem. Efekt? Piękny PDF z potwierdzeniami  - jedna operacja per strona. Warto tutaj dodać dwie uwagi: tym samym znika format HTML potwierdzenia, oraz operacja która nie została wykonana ( np. przed chwilą zlecony przelew zewnętrzny) nie będzie mógł być dodany do listy.

Hurtowe potwierdzenie opearcji

 


Harmonogram spłaty kredytu

„Ludzie zejdźcie z drogi bo listonosz idzie” jak śpiewają klasycy, może być po najbliższym wdrożeniu już nieaktualne. Listonosz nie musi nam już przynosić harmonogramu spłat kredytu.

W module kredytowym dodano możliwość eksportu aktualnego harmonogramu, w tym przypadku do trzech formatów (PDF, CSV i HTML). Funkcjonalność analogiczna do tej znanej z historii operacji. Eksport będzie dostępny dla wszystkich kredytów widocznych dla Klienta w tej sekcji.

 

Harmonogram spłat kredytu

 

 

Kalendarzyk

Kolejna funkcja która usprawni korzystanie z wszelakich pól formularzy typy data. Obsługa banalnie prosta. Kliknięcie w ikonę obok pola powoduje wyświetlenie kalendarzyka. Wybranie daty automatyczne wypełnienia pole.

Kalendarzyk



Ustawienia i konfiguracja

Wraz z sobotnią nocą w nawigacji pojawi się nowa pozycja, która będzie agregować stare: „Dane i adresy”, „Obsługę kanałów” oraz „Operacje do potwierdzenia”. „Obsługa kanałów” zostaje podzielona dodatkowo na dwie odrębne pozycje: „Dostęp do banku” – gdzie można zmienić ustawienia poszczególnych kanałów oraz „Powiadomienia”, które dotąd stanowiły część strony „Obsługa kanałów”. Powody zmian są  raczej oczywiste. Niektórzy Klienci mieli kłopot z odnalezieniem np. „Powiadomień” , czy też z aktywowaniem odpowiedniego kanału. Wykorzystujemy tu pewne przyzwyczajenie Klientów, gdyż większość aplikacji posiada taką funkcję. Z jednej strony porządkuje to pewien obszar architektury informacji, z drugiej ułatwia odnalezienie poszukiwanych funkcji, szczególnie jeżeli mówimy o Klienci słabo zaawansowanym.

Ustawienia


Automatyczne podstawianie danych

Kolejna z funkcji systemu, która ułatwi wypełnianie formularzy przelewu podatku lub do ZUS. Każdy z tych przelewów posiada pole „Typ identyfikatora” gdzie mamy do wyboru np. NIP, PESEL itd. Od tej pory wybór odpowiedniej pozycji z listy rozwijanej będzie powodował automatyczne pobranie i wypełnienie pola, o ile identyfikator istnieje w systemie.
Inaczej mówiąc jeżeli nie pamiętamy np. numeru PESEL system sam go wstawi za nas.

Podstawianie danych

 

Jak widzicie po tym co opisywałem w ostatnich tygodniach,  obraliśmy jedynie słuszny kierunek na uproszczenie obsługi oraz zmniejszenie czasu wykonywania poszczególnych operacji. Z badań które przeprowadziliśmy na prototypie zawierającymi opisane zmiany, czas wykonywania poszczególnych operacji zmniejszył się średnio o 20% co może cieszyć. Szczególnie w czasach gdzie każda sekunda to pieniądz .

To wszystko w kwestii czerwcowych zmian. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze opisany obraz zobaczycie w niedzielę rano. Trudno także nie odwołać się do tytułu tego artykułu. Trzymajcie kciuki.

 

Zobacz również: