powrót

Nowe zalecenia dotyczące kart

Według danych prezentowanych przez Narodowy Bank Polski, na koniec 2013 roku do bankowości internetowej dostęp miało już ponad 21,8 miliona klientów indywidualnych, a ponad 12 milionów osób korzystało z niej aktywnie.
Najdynamiczniej rozwijają się jednak płatności z technologią zbliżeniową. Liczba kart z funkcją płatności tego typu w ciągu ostatniego roku wzrosła aż o 32% i osiągnęła poziom 20 milionów sztuk. - wynika z 13. edycji raport NetB@nk przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Od 1 kwietnia br. weszły w życie nowe zalecenia dotyczące kart

Rada ds. Systemu Płatniczego przy NBP,  w której skład wchodzą przedstawiciele banków komercyjnych oraz organizacji kartowych, wydała nową rekomendację.
"Kluczowym elementem tej rekomendacji jest wprowadzenie możliwości wyboru przez klienta, czy chce korzystać z funkcji zbliżeniówek czy nie" - mówi Paweł Widawski, dyrektor zespołu ds. systemu płatniczego i bankowości elektronicznej Związku Banków Polskich.

Płatności zbliżeniowe w mBanku

W mBanku już od niemal początku 2013 r.,  klient sam może podjąć decyzję czy chce zablokować całkowicie dokonywanie transakcji zbliżeniowych, czy jedynie wyłączyć funkcjonalność offline. W drugim przypadku oznacza to, że nadal będzie on mógł płacić zbliżeniowo, ale wszystkie transakcje będą autoryzowane online.

Aby zablokować transakcje zbliżeniowe oraz funkcjonalność offline należy skontaktować się z infolinią banku oraz złożyć dyspozycję zablokowania funkcji dla konkretnej posiadanej karty. Blokada będzie dotyczyć wyłącznie konkretnej, wskazanej przez klienta karty. Dyspozycja rozpatrywana jest indywidualnie, gdyż proces dostosowany jest do konkretnych typów karty. Blokada dla karty, dla której klient złoży taką dyspozycję, jest nieodwracalna, nie będzie można więcej na konkretnym egzemplarzu karty uruchomić funkcji płatności zbliżeniowych. Co więcej blokada nie jest automatyczna, co oznacza, że po złożeniu dyspozycji na infolinii banku, konsultant objaśni zasady aktywacji blokady.

Dowiedz się więcej - Karty płatnicze: co oznaczają pojęcia PIN offline oraz transakcja offline