powrót

Nowa moneta NBP z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego

Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami, 28 lipca 2014 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną dwudziestozłotówkę “Patrioci 1944 Obywatele 2014”. Okolicznościowa moneta nawiązuje do 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To już czwarta produkcja upamiętniająca bohaterów Powstania, wyemitowana przez NBP.

Moneta „Patrioci 1944 Obywatele 2014” została wyemitowana w nakładzie do 35 tysięcy sztuk, a wizerunki awersu i rewersu zaprojektował Sebastian Mikołajczak z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Monety do obiegu weszły 28 lipca 2014 r. i od tego dnia można je kupić we wszystkich oddziałach okręgowych NBP w cenie 145 zł. Kolekcjonerzy, którzy nie mogą kupić monety bezpośrednio w oddziałach, mogą ją nabyć w sklepie internetowym NBP.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się właśnie o 17.00 1 sierpnia 1944 roku. W najbliższy piątek o Godzinie W, cała Warszawa przystanie na minutę, upamiętniając w ten sposób bohaterów. Zatrzymają się nie tylko przechodnie, również samochody i komunikacja miejska, zawyją syreny.

Godzina W – LAO CHE