powrót

Odkryli kod i uratowali świat! Relacja z gry miejskiej Matematrix

14 marca, w Międzynarodowy Dzień Liczby Pi, 140 entuzjastów matematyki wzięło udział w finale wyjątkowej gry miejskiej opartej na zagadkach matematycznych. Jej organizatorami była mFundacja i Stowarzyszenie Kulturalno-Turystyczne VIATOR.

Finał gry miejskiej „Matematrix” rozegrał się w historycznym centrum Warszawy. Śmiałkowie, którzy wspólnie z Matheo - głównym bohaterem gry, podjęli się misji ratowania świata musieli przechytrzyć napotkane na swojej drodze awatary, spotkać się z wyrocznią i poprzez kolejne zagadki matematyczne rozwiązać równanie stanowiące kod do wyłączenia głównego serwera wroga.

Uczestnicy finałowych rozgrywek musieli najpierw sprawdzić się podczas etapu wstępnego w Internecie. Aby wejść do etapu ulicznego, należało rozwiązać szereg zadań sprawdzających umiejętność dedukcji, spostrzegawczości oraz znajomości podstawowych praw matematyki. W etapie internetowym wzięło udział blisko 300 osób. Najlepsze 150 osób zakwalifikowało się do finału.

Podczas finału gracze działali w 3-5 osobowych zespołach. Zwyciężył zespół licealistów „e01” , który jako pierwszy rozwiązał wszystkie zagadki. II i III miejsce zajęły grupy gimnazjalistów „a01” i „b02”. Zwycięzcy otrzymali zestawy gier logicznych, książki oraz roczne bilety wstępu do Centrum Nauki Kopernik.

Jak relacjonuje Szymon Dąbrowski ze Stowarzyszenia VIATOR: Po raz kolejny okazało się, że gry miejskie to doskonałe narzędzie do popularyzacji edukacji. Tym razem temat gry wyznaczyła matematyka, a pokaźna ilość zgłoszeń jest dowodem na to, że Matematrix skutecznie działał na wyobraźnię młodych ludzi, którzy zapragnęli uratować - choćby w zabawie - świat. Uczestnicy gry wypełniali swą misją przez pięć godzin przy bardzo niesprzyjającej aurze mimo to w większości dotrwali do pomyślnego finału.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji  z przebiegu gry.