powrót

5 projektów matematycznych zgłoszonych w listopadzie otrzymało dotacje mFundacji

30 listopada 2015 r. zarząd mFundacji rozpatrzył wnioski o dotacje, które zostały złożone od 27 października do 30 listopada br. Przyznano dofinansowanie na realizację 5 projektów matematycznych.

Decyzją zarządu, dotacje otrzymali:
 
1.    I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie na realizację projektu „ Z matematyką za pan brat”
Projekt jest ukierunkowany na podniesienie wyników nauczania matematyki wśród uczniów, popularyzację matematyki i rozwijanie samopomocy koleżeńskiej. Adresowany jest do wszystkich 462 uczniów szkoły i zakłada zorganizowanie koła samokształceniowego, w którym uczniowie uzdolnieni matematycznie, będą pod nadzorem nauczyciela wspierać uczniów słabszych. Stworzona zostanie baza materiałów do nauki matematyki – zbiorów zadań i pomocy dydaktycznych, z których będą korzystać uczniowie i nauczyciele. W ramach projektu nawiązana zostanie współpraca z UAM i Politechniką Poznańską: licealiści będą uczestniczyć w wykładach otwartych i laboratoriach prowadzonych przez wykładowców uczelni wyższych. Młodzież będzie także miała okazję do sprawdzenia swoich umiejętności podczas „Wieczoru z matematyką” oraz rozgrywek matematycznych z absolwentami wyższych uczelni. Na zakończenie projektu szkoła zaprezentuje jego rezultaty w wybranych przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach.
 
2.    Zespół Szkół Specjalnych w Wołominie na projekt „Matematyka dla każdego”
Działanie skierowane do uczniów z niepełnosprawnością intelektualną ma na celu poprawę jakości ich kształcenia matematycznego. W szkole zorganizowana będzie bezpłatna wypożyczalnia pomocy edukacyjnych, w tym gier planszowych wspomagających rozwój umiejętności matematycznych. Raz w miesiącu (od lutego do czerwca 2016 r) będą organizowane różnorodne wydarzenia matematyczne: szkolne konkursy i turnieje, a także zawody „Matematyka na sportowo”.  
 
3.    Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie na II Rzeszowski Konkurs Matematyczny „Math in English – Math with a difference”
Konkurs ma na celu propagowanie wśród uczniów nauki matematyki i języka angielskiego, rozwijanie i doskonalenie ich umiejętności matematycznych oraz językowych, poszerzanie kompetencji rozwiązywania zadań matematycznych w języku angielskim, motywowanie szkół do podejmowania różnorodnych działań w pracy z uczniami zainteresowanymi matematyką i językami obcym. Skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Rzeszowa, a jego ideą jest konfrontacja wiedzy i umiejętności uczniów zdobytych w szkole z wymaganiami stawianymi przez szkoły wyższe i współczesny rynek pracy. Konkurs podzielony będzie na dwa etapy:
szkolny skierowany do uczniów wszystkich rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych oraz uczniowski, w którym weźmie udział ok. 60 uczniów z najlepszymi wynikami.
 
4.    Przedszkole nr 17 „Wojtusiowa izba” w Koninie na projekt „Mały Pitagoras, czyli jak ze smyka wykreować matematyka”
Projekt zakłada zorganizowanie cotygodniowych zajęć, które w sposób naturalny pobudzą logiczne myślenie i nauczą dzieci podstawowych pojęć matematycznych. Podczas zajęć  wykorzystywana będzie wrodzona ciekawości dzieci i ich chęć poznania otaczającego świata. Będą one realizowane przy użyciu innowacyjnych narzędzi dydaktycznych, służących do nauki matematyki poprzez ruch i wykorzystujących aktywność dzieci
(np. wiatrak matematyczny). Zajęcia będą nawiązywały do codziennych sytuacji i praktycznego zastosowania matematyki w życiu, a ich tematem przewodnim będzie zaznajamianie dzieci z zagadnieniami matematycznymi na zasadzie prostych pytań i obserwacji otoczenia. Odbiorcami projektu będzie 100 przedszkolaków, w 4 grupach wiekowych.
 
5.    Fundacja Edukacyjna „Na Nowo” na organizację Pomorskiego Festiwalu "Pociąg do matematyki"

Projekt jest odpowiedzią środowisk edukacyjnych na potrzebę wykreowania nowoczesnego nauczania i uczenia się matematyki, z wykorzystaniem technologii, dostępnych zasobów edukacyjnych w formie online i zmiany podejścia metodycznego nauczycieli. Festiwal organizowany jest w ramach projektu: 2015 - Rok matematyki na Pomorzu. Dwudniowe sesja warsztatowe z uczniami i seminaria z nauczycielami będą okazją do praktycznego poznania nowoczesnej edukacji matematyczno-programistycznej w oparciu o wykorzystanie technologii. Współorganizatorem festiwalu jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, wydarzenie odbędzie się w EduParku pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Impreza ma na celu rozwijanie uzdolnień matematycznych i programistycznych, a także doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi i logicznego myślenia wśród dzieci. Kontynuacją festiwalu będą  bezpłatne warsztaty z metod uczenia się matematyki dla dzieci i rodziców, nauczycieli oraz studentów nauczania wczesnoszkolnego.

Tagi:

mBank, mfundacja