powrót

Wymień dowód osobisty i zaktualizuj dane w mBanku

Wszyscy pewnie już słyszeliście, że od 2001 roku trwa wymiana starych dowodów osobistych (zielone książeczki) na nowe dowody plastikowe.
W związku z wymianą stworzono wiele ustaw, przepisów, etc.

Przyznam szczerze, że mi jakoś też daleko było do wymiany dowodu i czekałam na ostatnia chwilę, ale mam już to za sobą, a mój portfel jest uboższy o 30 PLN. :(
Może dlatego, że pozostały mi naleciałości z rozmów z Klientami, pierwsze o czym pomyslałam po otrzymaniu dokumentu to BANK. Zaraz zadzwoniłam na mLinię, żeby zmienić te dane. Sama zmiana danych trwała krótką chwilę i już...
Teraz mogę spokojnie składać każdą dyspozycję w Banku, bez obaw że nie zostanie zrealizowana.

Poniżej podstawy prawne wymiany dokumentów.
Zgodnie z ustawą z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych proces wymiany dowodów kończy się 31 grudnia 2007 r. W przyjętej przez Sejm w dniu 7 września 2007 r. ustawie, wydłużono okres posługiwania się starymi, książeczkowymi dowodami osobistymi do dnia 31 marca 2008 roku.
Do 31 marca 2008 roku można posługiwać się książeczkowymi dowodami osobistymi, w celu poświadczenia tożsamości i obywatelstwa polskiego. Natomiast nie jest możliwe na podstawie tego dokumentu przekraczanie granicy z innymi krajami Unii Europejskiej.

Wszyscy ci, którzy nie wymienią starych dowodów na nowe, znajdą się w trudnej sytuacji, ponieważ na podstawie książeczkowego dowodu osobistego po dniu 31 marca 2008 r. nie będą mogli m.in.

załatwić formalności w urzędach,
odebrać listu poleconego na poczcie,
wziąć kredytu bankowego, złożyć dyspozycji w banku,
sprzedać lub kupić mieszkania, itp.
 

Informacje dla osób wymieniających książeczkowe dowody osobiste na nowe
Zgodnie z artykułem 45 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 z późn. zm.), dowód osobisty wydaje właściwy organ gminy. W rozumieniu niniejszej ustawy organem gminy jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Właściwość miejscową tego organu ustala się według miejsca pobytu stałego osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, a w razie braku takiego miejsca – według ostatniego pobytu stałego tej osoby.

Zgodnie z art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r., nr 139, poz. 993 z późn. zm.) nadzór nad działalnością organów gmin, w zakresie realizacji obowiązków określonych w ustawie, sprawują wojewodowie. Jeżeli dana osoba napotkała problemy w związku z wymianą książeczkowego dowodu osobistego, może zwrócić się bezpośrednio do właściwego miejscowo wojewody sprawującego nadzór nad działalnością urzędu, z prośbą o pomoc w załatwieniu tej sprawy.

Sankcje za niedopełnienie obowiązku wymiany dowodu osobistego
Odnosząc się do kwestii rodzaju kary, jaką zagrożone jest wykroczenie polegające na uchylaniu się od wymiany dowodu osobistego, informacje te reguluje art. 55 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tj. Dz. U. z 2006 r., nr 139, poz. 993 z późn. zm.), zgodnie z którym kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego podlega karze ograniczenia wolności do jednego miesiąca albo karze grzywny.