powrót

Poznaj zasady bezpiecznego korzystania z internetu

Jesteś pewny, że nigdy nie klikasz w nieznane linki w mailach i nie otwierasz niespodziewanych załączników? Co z programem antywirusowym? Masz go w komputerze? Ale czy go aktualizujesz? I czy zainstalowałeś go w swoim telefonie? Jak często zastanawiasz się nad swoim zachowaniem i bezpieczeństwem w sieci?
Niestety, wielu internautów w ogóle o tym nie myśli. Chcemy to zmienić. Dlatego rozpoczynamy kolejną edycję kampanii społecznej, która ma uświadamiać o zagrożeniach czekających na nas w sieci.

Już po raz trzeci przygotowaliśmy kampanię społeczną skierowaną do wszystkich użytkowników internetu. Zwracamy w niej uwagę na najpopularniejsze metody stosowane przez cyberprzestępców i podpowiadamy jak się przed nimi bronić. Powstały trzy spoty, których celem jest zwrócenie uwagi na problem.
- W jednym ze spotów lekarz odpowiada na pytanie o szczególnie groźne wirusy. Spodziewamy się typowo medycznej odpowiedzi, tymczasem doktor przyznaje, że niedawno otworzył nieznany załącznik z maila, który zainfekował komputer. Pokazujemy zwykłych ludzi w ich codziennej pracy w kontekście zagrożeń płynących z internetu: fałszywych maili, linków kierujących na zawirusowane strony czy logowania się do banku z otwartych sieci WiFi – mówi Iwona Ryniewicz, dyrektor departamentu komunikacji i strategii marketingowej mBanku – Kierujemy je nie tylko do osób indywidualnych, ale także do przedsiębiorców – dodaje.
- Wyniki badania jasno więc wskazują, że nie ma grupy zawodowej odpornej na zagrożenia płynące z sieci. Edukacja to wyzwanie, przed którym stajemy my wszyscy – instytucje finansowe, media, jak i sami klienci – mówi Jarosław Górski, dyrektor departamentu bezpieczeństwa mBanku.
 

Wejdź na stronę mBank.pl/uwazniwsieci, na której znajduje się Internetowy Kodeks Bezpieczeństwa. W dziesięciu punktach przedstawia najważniejsze zasady odpowiedzialnego korzystania z sieci. Współautor Kodeksu - Piotr Konieczny z serwisu Niebezpiecznik.pl - mówi na przykład dlaczego otwarcie nieznanego załącznika lub linka z maila może spowodować utratę cennych danych lub pieniędzy.