powrót

Konkurs na ulubiony projekt internautów rozstrzygnięty!

„Matematyka na co dzień i od święta” oraz „Matematyka na językach” to dwa projekty, które zdobyły Nagrodę Publiczności w tegorocznej edycji konkursu grantowego „mPotęga”. Do zwycięzców trafiły dodatkowe granty w wysokości 5 tys. zł.

O Nagrodę Publiczności walczą projekty, które uzyskały najwyższe noty kapituły – po 15 z każdej z dwóch kategorii konkursowych, tj. projektów kierowanych do uczniów klas 4-6 lub 7-8 szkół podstawowych. Dodatkowe granty w wysokości 5 tys. zł otrzymują te z nich, które zdobędą najwięcej głosów w plebiscycie internetowym.

W VIII edycji „mPotęgi” oddano blisko 7 tys. głosów. Decyzją internautów, nagrody otrzymają projekty: „Matematyka na co dzień i od święta” (klasy 4-6) oraz „Matematyka na językach” (klasy 7-8). Ich główną ideą jest to, że matematykę można znaleźć nie tylko w zeszytach ćwiczeń, ale przede wszystkim w codziennym życiu.

 „Matematyka na co dzień i od święta” to projekt Szkoły Podstawowej nr 149 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Krakowie. Autorzy chcą udowodnić, że każdy dzień jest dobry do tego, by uczynić go świętem królowej nauki. Zaplanowali m.in. matematyczno-sportowe rozgrywki z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, w Dniu Fibonacciego poznają złotą liczbę i poszukają jej np. w proporcjach swojego ciała, a podczas andrzejkowej nocy w szkole powstanie escape room, w którym drużyny będą rozwiązywać zagadki logiczne z wykorzystaniem QR kodów, szyfrów, sejfów i kłódek.

„Matematyka na językach” to projekt złożony przez Szkołę Podstawową w Liczu. We współpracy z redakcją szkolnego radia „GIT” i pod opieką tutorów, uczestnicy przygotują m.in. cykl 4 audycji radiowych, których tematem przewodnim będą matematyczne ciekawostki. To nie wszystko. Uczniowie będą wymyślać rymowanki matematyczne, wydadzą specjalny numer gazety, poświęcony matematyce w codziennych sytuacjach, przygotują również film, do którego samodzielnie wypracują scenariusz animacji, wykonają zdjęcia filmowe oraz montaż komputerowy.

W VIII edycji mPotęgi granty zdobyło 161 projektów z całej Polski. Dofinansowanie otrzyma 91 projektów kierowanych do uczniów klas 4-6 i 70 projektów dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych. Łączna kwota, jaką w tym roku mFundacja przeznaczy na granty, wyniesie blisko 1 mln zł.