powrót

mFundacja ogłasza nabór wniosków o dotacje na projekty łączące edukację matematyczną z ekologią

Po pandemicznej przerwie dotacje Fundacji mBanku powracają w nowej, tematycznej odsłonie. Od 2022 roku, przez następne 12 miesięcy przyznawane będą projektom z zakresu edukacji matematyczno-ekologicznej, inspirowanym najnowszą publikacją mFundacji – książką „Matematyka na zielono”. O dotacje mogą ubiegać się publiczne placówki edukacyjne oraz organizacje pozarządowe. Od 2014 roku mFundacja przyznała dofinansowanie 551 projektom matematycznym na łączną kwotę blisko 4,5 miliona złotych.


Dotacje Fundacji mBanku to całoroczny program, który finansuje kreatywne działania edukacyjne na rzecz matematyki. Od tego roku, fundacja ogłaszać będzie nowy temat przewodni dla projektów, który obowiązywać będzie od każdego października przez następne 12 miesięcy. Od października 2022 roku tematem przewodnim jest połączenie matematyki z ekologią. Forma projektu jest dowolna. Wspierane będą konkursy, lekcje specjalne, zajęcia dodatkowe, spotkania edukacyjne, warsztaty oraz inne działania łączące wiele obszarów, a które ukażą matematykę, jako dziedzinę praktyczną i inspirującą. \


Nie bez powodu mówi się, że matematyka jest królową nauk. Wierzymy, że dzięki niej możemy z większym zrozumieniem poznawać otaczający nas świat – stanowi ona fundament logicznego myślenia i jesteśmy przekonani, że lepsze rozumienie matematyki jest równoznaczne z lepszą przyszłością. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do składania wniosków i prezentowania projektów matematycznych, tym razem w ekologicznej odsłonie. Szczególnie liczymy na projekty, w których widoczna jest współpraca nauczycieli matematyki i przyrody. ” – zachęca Iwona Ryniewicz, prezeska mFundacji.


O dotacje mFundacji można ubiegać się przez cały rok. Wnioski rozpatrywane są raz w miesiącu. Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszenia projektu są na stronie mFundacji: www.mbank.pl/mfundacja/dotacje


Bezpośrednią inspiracją dla tegorocznej edycji jest niedawno wydana książka autorstwa Mai Krämer – „Matematyka na Zielono”. To trzecie bezpłatne wydawnictwo mFundacji, wspierające edukację matematyczną najmłodszych. Publikacja ukazuje matematykę jako integralną część otaczającego nas świata. Pomaga zrozumieć, że jest ona jest wszędzie i dzięki niej można lepiej zapoznać się również z ekologią oraz zmienić swoje nawyki na lepsze – bardziej przyjazne środowisku. Książka przeznaczona jest dla rodziców i opiekunów dzieci między 7 a 14 rokiem życia. Zawiera kilkaset matematyczno-ekologicznych zadań, quizów i ciekawostek. Ukazuje matematykę w naturze i pomaga zrozumieć naszą rolę w ochronie planety przy pomocy liczb. Wykorzystuje też matematyczne działania, by uczyć ekologicznych postaw i zachęcać do świadomych wyborów.


Książkę w wersji drukowanej odebrało ponad 30 000 osób. W formie e-booka można ją pobrać na stronie mBanku: link.