powrót

Pracujemy nad dekarbonizacją portfela kredytowego – w stronę neutralności klimatycznej z PCAF

Czy wiesz, ile CO₂ generują: Twoje mieszkanie, samochód, zakupy albo podróże? Mierzenie śladu węglowego to trudne zadanie. Ale konieczne, jeśli w 2050 roku wszyscy chcemy żyć w świecie neutralnym klimatycznie.

Obiecaliśmy Wam, że do tego czasu obniżymy do zera wszystkie emisje gazów cieplarnianych netto związane z działalnością w mBanku. Dlatego bardzo poważnie podchodzimy do dekarbonizacji naszego biznesu. Już działamy, żeby obniżać emisje gazów cieplarnianych związanych z energią, którą sami zużywamy. W zeszłym roku spadły one o 40%. Ale nasze główne wyzwanie to obniżenie emisji związanych z kredytami, których udzielamy.   

Żeby zaplanować dekarbonizację naszego portfela kredytowego, najpierw musimy sprawdzić, ile gazów cieplarnianych dziś generują nieruchomości czy samochody, a przede wszystkim duże projekty inwestycyjne, które finansujemy.


Jako pierwszy bank w Polsce przystępujemy do organizacji Partnership for Carbon Accounting Financials (PCAF)

Aby rzetelnie dokonać tych obliczeń, przystąpiliśmy właśnie do Partnership for Carbon Accounting Financials (PCAF). Organizacja ta zrzesza ponad 240 instytucji finansowych na całym świecie. Opracowała jednolity, globalny standard liczenia i raportowania emisji gazów cieplarnianych dla banków. Dołączyliśmy do niej jako pierwsi w Polsce i dzięki temu mamy już dostęp do jej metodologii i narzędzi.

 
PCAF zrzesza ponad 240 instytucji finansowych na całym świecie. Organizacja ta opracowała jednolity, globalny standard liczenia i raportowania emisji gazów cieplarnianych dla sektora finansowego. Dzięki temu mogą one rzetelnie ujawniać emisje, których źródłem są klienci korzystający z ich finansowania i kapitału inwestycyjnego. Metodologia PCAF pozwala ocenić wielkość emisji gazów cieplarnianych związanych z kredytami korporacyjnymi, papierami wartościowymi, kredytami hipotecznymi czy samochodowymi.

Przed nami dużo pracy, ale wiemy, że zmierzamy w dobrą stronę – w stronę neutralności klimatycznej.

Tagi:

mBank, esg