powrót

Uwaga! Oszuści również przygotowują się do świąt!

Uważaj podczas zakupów w internecie, w szczególności, gdy kupujesz towar na portalach aukcyjnych/ogłoszeniowych, znajdujesz towar w świetnej cenie w mediach społecznościowych lub w sklepach internetowych. Uważaj na zbyt atrakcyjne promocje!

Obserwujemy przedświąteczny wysyp fałszywych ofert, które mają jeden cel – wyłudzenie od Ciebie pieniędzy.
Jeżeli wystawiony na sprzedaż przedmiot jest znacznie tańszy od standardowej ceny, może być to jeden ze sposobów, w jaki oszuści chcą przyciągnąć Twoją uwagę.

Uważaj

Cyberprzestępcy mogą również podszyć się pod Twojego znajomego na portalach społecznościowych! Proszą o pomoc i przesłanie kodu BLIK. Jeśli go podasz, mogą wypłacić pieniądze z Twojego konta. Pamiętaj, kod BLIK jest tylko dla Ciebie. Nie podawaj go nikomu. Zanim wyślesz przelew, skontaktuj się ze znajomym w innej formie np. telefonicznie i upewnij się, czy chce pożyczyć pieniądze. Jeśli ktoś przejął jego profil w mediach społecznościowych, wiadomość na tym portalu trafi do oszusta.

Uważaj - bezpieczeństwo

W magii świątecznych zakupów pamiętaj o zasadach bezpiecznych płatności:

  • Przed zakupem sprawdź opinie na temat sklepu internetowego i sprzedawcy.
  • Podchodź ostrożnie do towarów oferowanych w atrakcyjnych cenach.
  • Gdy kupujesz towar na portalu z ogłoszeniami, zwróć uwagę, czy sprzedawca ma wiarygodną historię sprzedaży.
  • Sprawdź jak długo działa sklep. Dłuższa obecność na rynku to większe bezpieczeństwo. Nie podawaj kodów BLIK w mediach społecznościowych. Kod BLIK należy tylko do Ciebie!
  • Gdy odbierasz zamówiony towar, sprawdź, czy jest  zgodny z opisem.
  • Jeśli to Ty coś sprzedajesz, również możesz paść ofiarą oszustwa. Pamiętaj, aby nigdy nie wysyłać towaru przed otrzymaniem pełnej zapłaty za niego. Nie klikaj w linki, które mają pomóc kupującemu szybciej dostarczyć jego zapłatę. Nie podawaj danych swojej karty ani haseł do bankowości.
  • Nigdy nie loguj się do banku lub stron operatorów płatności z linków wysłanych w mailach, SMS-ach lub na portalach społecznościowych.
  • Uważnie czytaj wszystkie wiadomości SMS i powiadomienia autoryzacyjne z banku. Nikomu nie podawaj hasła SMS i nie potwierdzaj w mobilnej autoryzacji operacji, której nie zlecasz.
  • Nie otwieraj wiadomości e-mail i nie korzystaj z podsyłanych linków od nadawcy, którego nie znasz.


Pamiętaj, że Twoje zachowanie ma wpływ na bezpieczeństwo Twoich pieniędzy!