powrót

Zdecyduj, jak będzie wyglądał! - czyli zmiany na 10-lecie mBanku w systemie transakcyjnym cz.1

Zmiana wyglądu systemu transakcyjnego mBankuKoniec gorącego lata już wkrótce. Takich upałów nie było chyba dawno. Także w mBanku lato było "gorące". Od kilku miesięcy pracowaliśmy nad zmianami, które jak pokazują wszystkie znaki na niebie i ziemi pojawią się już w niedzielę 5 września 2010 r.

10. urodziny mBanku to czas na duże zmiany.

Obiecałem, że opis zmian w kolejnym wdrożeniu nie zmieści się w jednym artykule. Dzisiejszy to pierwszy z serii, które pojawią się w najbliższych dniach. Dzisiaj trochę informacji o nowej funkcji, która może być traktowana jako wstęp do personalizacji systemu.

Jak wszyscy pamiętamy, w zeszłym roku rozdzieliliśmy w systemie warstwę prezentacji od danych, co dało możliwość łatwej zmiany wyglądu systemu. Wielu z naszych Klientów korzystając z wtyczek do popularnych przeglądarek, zaczęło samodzielnie upiększać nasz system transakcyjny. Niestety nie wszyscy są tak zaawansowanymi użytkownikami i potrafią programować. Dodatkowo wiele dyskusji wywołały zmiany w wyglądzie (szczególnie pewna szara linia). Już w zeszłym roku zaczęliśmy zbierać Wasze opinie, a także podglądać projekty naszych Klientów (także tych zza południowej granicy) i na ich bazie projektować zmiany w wyglądzie systemu.

Efektem tego jest zmodernizowany - domyślny wygląd systemu oraz całkiem nowa propozycja. Co się zmienia w standardowym wyglądzie? Na pierwszy rzut oka niewiele. Staraliśmy się, żeby zmiany były jak najmniej inwazyjne dla Klientów, którzy przyzwyczaili się już do żółto-niebieskiej kolorystyki.

Zmiany można zauważyć już na pierwszej stronie logowania do systemu. Nowy nagłówek, ikona pomocy, powiększona czcionka w formatkach. Charakterystyczną cechą tej wersji jest także szare tło, na którym umieszczane są przyciski. Powiększona czcionka to wyjście naprzeciw dla wysokich rozdzielczości nowoczesnych monitorów instalowanych np. w komputerach przenośnych. Efektem ich stosowania jest naturalne "zmniejszanie" tekstu i tym samym mniejsza użyteczność. Trend ten możecie zauważyć w wielu miejscach np. na portalach, gdzie powiększone czcionki w linkach ułatwiają nawigację.

Nowy wygląd serwisu transakcyjnego

Wiele niespodzianek spotkacie także już po wejściu do systemu. Pamiętam, że po ostatniej modyfikacji wyglądu pojawiało się wiele głosów za naprzemiennym kolorowaniem wierszy. Postanowiliśmy posłuchać Waszych głosów i wdrożyć ten pomysł w życie. Zmieniliśmy także odrobinę kolorystykę lewej nawigacji, a także graficzne elementy linków (czerwone kwadraty zostały zastąpione czarnymi trójkątami).

Nowy wygląd serwisu transakcyjnego

Podobne zmiany zauważycie w innym miejscach systemu. Poniżej kilka charakterystycznych stron: formularz przelewu, szczegóły rachunku oraz lista odbiorców zdefiniowanych.

Nowy wygląd serwisu transakcyjnego

 

Nowy wygląd serwisu transakcyjnego

 

Nowy wygląd serwisu transakcyjnego

 

Kolejnym postulatem i obiecaną przez nas zmianą jest możliwość wyboru wyglądu. Od 5 września to Ty decydujesz jak wygląda system mBanku.  Zmianę ustawień poszczególnych opcji będzie możliwa dzięki nowej funkcji systemu umiejscowionej w sekcji „Ustawienie i konfiguracja”, a mianowicie „Wygląd i działania”. Tutaj wybierając odpowiednią wersję wyglądu ze listy rozwijanej będziecie mogli decydować jak ma wyglądać Wasz system.

Nowy wygląd serwisu transakcyjnego

Pamiętam wiele "burzliwych" dyskusji na naszym forum dotyczących wyglądu naszego systemu. Żółto-niebieska kolorystyka zawsze miała tylu zwolenników co przeciwników.

Po 10 latach czas jednak na małą rewolucję. Projektując poniższy wygląd staraliśmy się nawiązać do kolorystyki naszego portalu informacyjnego do którego Klienci zdążyli się już przyzwyczaić.

Nowy wygląd serwisu transakcyjnego

 

Nowy wygląd serwisu transakcyjnego

 

Nowy wygląd serwisu transakcyjnego

 

Nowy wygląd serwisu transakcyjnego

Niewykluczone, że w przyszłości pojawią się kolejne wersje tzw. "skórek". Mamy nadzieję, że spodobają się Wam nasze propozycje zmian na 10-lecie mBanku. Z zapowiedzi mogę napisać, że prawdopodobnie już jesienią popracujemy także na stroną logowania.  Oczywiście ten artykuł to wstęp do zmian, które opiszemy w kolejnych dniach.

Przeczytaj również: