powrót

Kredyty

W związku z zawarciem przez Klienta umowy kredytowej, Klient ponosi ryzyko rynkowe, w szczególności w następującym zakresie:

1. ryzyko walutowe - w sytuacji gdy:
a) kredyt został udzielony w walucie innej niż waluta dochodów Klienta lub waluta prezentacji wyników księgowych,
b) nieruchomość stanowiąca zabezpieczenie udzielonego kredytu jest wyceniana w walucie innej niż waluta kredytu,
2. ryzyko stóp procentowych - w sytuacji gdy:
a) kredyt jest o zmiennym oprocentowaniu (to jest oprocentowanie kredytu jest indeksowane do stóp rynku międzybankowego typu WIBOR, LIBOR, EURIBOR lub stóp banków centralnych),
b) Klient stosuje wycenę do wartości godziwej (niezależnie od typu oprocentowania kredytu).


Potencjalne negatywne efekty dla Klienta, wynikające z ryzyka rynkowego, to:
a) wzrost kosztów obsługi zobowiązań Klienta w stosunku do Banku, wynikających z zawartej umowy kredytowej, w szczególności:

przyszłe zmiany kursu wymiany waluty kredytu na złote polskie, mogą mieć negatywny wpływ na wysokość w złotych polskich rat spłacanego kredytu, to znaczy wartość rat spłacanego kredytu może być istotnie wyższa niż wartość tych rat wyznaczona w chwili udzielania kredytu. Skala potencjalnych przyszłych zmian wysokości rat spłacanego kredytu jest tym większa, im dłuższy jest okres spłaty kredytu. Ryzyko to jest ograniczone dla Klientów posiadających stabilne dochody w walucie kredytu pozwalające na jego obsługę.
wzrost stóp procentowych, od których uzależnione jest oprocentowanie kredytu (na przykład stóp rynku międzybankowego typu WIBOR, LIBOR lub EURIBOR, które podobnie jak kursy wymiany walut, podlegają wahaniom rynkowym lub stóp banków centralnych) powoduje wzrost wysokości rat spłacanego kredytu. Ryzyko to nie występuje dla kredytów o stałym oprocentowaniu


Powyższe ryzyka, to jest ryzyko walutowe oraz ryzyko stóp procentowych, mogą się materializować równocześnie, istotnie zwiększając wysokość rat spłacanego kredytu,
b) wzrost wyrażonego w złotych polskich stanu zadłużenia Klienta z tytułu kredytu walutowego, wskutek zmian kursów wymiany walutowej:

ryzyko negatywnego wpływu na sytuację finansową Klienta poprzez ujęcie w PLN salda kredytu walutowego,
podwyższenie kosztów (wyrażonych w polskich złotych) wcześniejszej spłaty kredytu (wymuszonej lub nie),

c) zmiana relacji pomiędzy bieżącą wartością nieruchomości a stanem zadłużenia Klienta wskutek zmian kursów walutowych lub cen nieruchomości, która może skutkować:

ryzykiem wymogu wniesienia dodatkowych zabezpieczeń,
ryzykiem podwyższenia oprocentowania kredytu,
ryzykiem natychmiastowej wymagalności spłaty kredytu,
o ile umowa kredytu przewiduje takie konsekwencje,
i / lub
d) w przypadku gdy Klient stosuje w odniesieniu do swoich pozycji rachunkowych, w szczególności do zobowiązań wynikających z udzielonego mu kredytu rachunek wartości godziwej, wycena kredytu może niekorzystnie zmieniać się pod wpływem zmian czynników ryzyka rynkowego, w tym kursów wymiany walut oraz stóp procentowych. Dotyczy to umów kredytowych niezależnie od waluty i typu oprocentowania (tj. umów, w których oprocentowanie kredytu jest stałe w trakcie trwania umowy jak i umów o zmiennym oprocentowaniu).

Powyższe ryzyka, to jest ryzyko walutowe oraz ryzyko stóp procentowych, mogą się materializować równocześnie przyczyniając się istotnie do straty na wycenie do wartości godziwej.

Kategorie:

MSP i Korporacje