powrót

Z upływem dnia 31 marca 2008 r. książeczkowe dowody osobiste wydane przed dniem 1 stycznia 2001 roku stracą ważność

BRE Bank uprzejmie przypomina, że z upływem dnia 31 marca 2008 r. książeczkowe dowody osobiste wydane przed dniem 1 stycznia 2001 r. stracą ważność (ustawa z dnia 7 września 2007 r. o czasowym posługiwaniu się dowodami osobistymi wydanymi przed dniem 1 stycznia 2001 r. – Dz.U. Nr 191, poz.1363).
Oznacza to, że mogą Państwo do 31 marca 2008 r. skutecznie legitymować się książeczkowymi dowodami osobistymi zawierając z Bankiem nowe umowy lub zlecając Bankowi realizację dyspozycji, np. polecenia przelewu, w ramach zawartych już umów. Utrata ważności przez książeczkowe dowody osobiste po dniu 31 marca 2008 r. nie będzie miała wpływu na ważność umów zawartych przed dniem 1 kwietnia 2008 r.
Bank, po dniu 31 marca 2008 r., nie będzie zawierał nowych umów, gdy osoba powołana w treści umowy jako reprezentująca Klienta będzie legitymowała się książeczkowym (nieważnym) dowodem osobistym. W takiej sytuacji, po dacie 31 marca 2008 r., nie będzie możliwe przyjęcie przez Bank dyspozycji „przy ladzie”, np. polecenia przelewu od osoby reprezentującej Klienta, legitymującej się książeczkowym dowodem osobistym. Bank będzie odmawiał realizacji takich dyspozycji *.
Od dnia 1 kwietnia 2008 r. do zawarcia nowej umowy z Bankiem konieczne będzie wylegitymowanie się wyłącznie nowym dowodem osobistym (ze względu na fakt, że jedynie dowód osobisty jest dokumentem tożsamości zawierającym komplet informacji niezbędnych do zawarcia umowy; żaden paszport nie zawiera adresu zameldowania, a „stare” paszporty dodatkowo nie podają numeru PESEL). Od tego samego dnia do złożenia dyspozycji „przy ladzie” konieczne będzie przedstawienie ważnego dokumentu tożsamości (w tym wypadku wystarczające będzie przedstawienie nowego dowodu osobistego albo paszportu).
Jednocześnie informujemy, że dyspozycje składane „zdalnie” przez Państwa w ramach zawartych przed dniem 1 kwietnia 2008 r. umów przewidujących przyjmowanie takich dyspozycji przez Bank, np. umów o usługi bankowości elektronicznej lub umów dotyczących telefonicznej obsługi transakcji, będą w każdym przypadku realizowane. Obowiązek Banku weryfikacji tożsamości osoby składającej zlecenie będzie wówczas wykonywany za pomocą haseł, tokenów, itp.
W razie jakichkolwiek wątpliwości pracownicy oddziału służą Państwu pomocą.* Art. 65 ustawy Prawo bankowe: „Bank dokonujący wypłat z rachunku bankowego jest obowiązany sprawdzić autentyczność i prawidłowość formalną dokumentu stanowiącego podstawę do wypłaty oraz tożsamość osoby dającej zlecenie.”

Kategorie:

MSP i Korporacje