powrót

Ostrzeżenie przed nowymi formami ataków na klientów bankowości elektronicznej

W ostatnim czasie zaobserwowany został proceder masowego mailingu skierowanego między innymi do klientów mBanku. Wiadomości, w których przestępcy podszywają się pod różne firmy usługowe
(np. operatorów telekomunikacyjnych czy serwisy handlowe), zawierają szkodliwe oprogramowanie.


W treści podejrzanego maila widnieje informacja o niedokonaniu zaległej płatności lub o wystawieniu faktury do zapłaty.

W przypadku otrzymania podobnego maila z załącznikiem w formacie .zip lub innym prosimy o zignorowanie wiadomości i nie otwieranie załącznika.


Jeżeli wiadomość zostanie potwierdzona lub załącznik uruchomiony, prosimy o przeskanowanie komputera, z którego następuje logowanie do serwisu transakcyjnego, programem antywirusowym, pod kątem złośliwego oprogramowania zainstalowanego w systemie operacyjnym. Poniżej lista programów, które mogą okazać się pomocne w usunięciu wirusa:

1) ESET NOD32 Antivirus, którego 30 dniowa wersja dostępna jest na stronie: www.nod32.pl lub www.eset.com.pl  -> Pobierz -> Pobierz darmowe wersje testowe ->Pobierz wersję testową ESET NOD32 Antivirus

2) HouseCall firmy TrendMicro dostępny pod adresem http://housecall.trendmicro.com/

Przed instalacją programów należy wykonać kopię zapasową ważnych danych oraz zapoznać się z dokumentacją udostępnioną przez producentów oprogramowania. Po upewnieniu się, że w zasobach komputera nie znajduje się żadne niebezpieczeństwo, należy koniecznie zmienić hasło dostępu do serwisu transakcyjnego.

Przykładowy mail:

 

Aby zwiększyć bezpieczeństwo środków powierzonych Bankowi, w przypadku wykrycia potencjalnego zagrożenia oprogramowaniem wyłudzającym dane do systemów bankowości elektronicznej prosimy o niezwłoczny kontakt:
- Klientów detalicznych: z mLinią pod numerem 801 300 800 lub +48 42 6300 800
- Użytkowników systemu mBank CompanyNet: ze wsparciem użytkowników systemu mBank CompanyNet pod numerami telefonów:
801 273 273 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych lub
+48 22 627 32 73 – dla połączeń z telefonów komórkowych lub z zagranicy.

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie korzystania z bankowości internetowej...