Fundusze obligacyjne w pigułce

Czym są fundusze obligacyjne (inaczej dłużne)?

To fundusze, które inwestują w obligacje. Obligacje mogą wiązać się z niższym ryzykiem. W języku angielskim klasa aktywów, do której należą to fixed income (czyli „stały dochód”). Emitent (np. skarb państwa) sprzedaje obligacje i umawia się z kupującym, że co roku wypłaci mu odsetki od pożyczki. A na koniec wykupi obligacje za ustaloną kwotę.

  •  

    Jaką przewagę ma fundusz obligacyjny nad zakupem obligacji samodzielnie?

    • Samodzielne wybieranie obligacji nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim dlatego, że jest dużo różnych rodzajów obligacji (np. o stałym oprocentowaniu, o zmiennym oprocentowaniu, skarbowe, korporacyjne, długoterminowe, krótkoterminowe). Fundusze obligacyjne wybierają za nas i komponują inwestycję z wielu obligacji. Tych, które zdaniem zarządzających mają największy potencjał. Jeśli inwestowalibyśmy samodzielnie, trudno byłoby nam osiągnąć taką dywersyfikację i płynność inwestycji.

  •  

    Ile na funduszach obligacyjnych można zyskać lub stracić?

    • Wartość funduszu zależy od tego, jak zachowują się obligacje na rynku i ile odsetek płynie z obligacji do funduszu.  

       

      Każda obligacja ma swoją rentowność. Czyli stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału. Dla funduszy, które inwestują w Polsce, średnia rentowność zbliżona jest do stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego (obecnie 5,75%).

       

      Historia pokazuje, że to właśnie początkowa rentowność jest kluczowa w prognozowaniu wyniku inwestycji w obligacje. Pamiętaj jednak, że rynek obligacji, jak każda inwestycja, jest zmienny. Jeśli nagle zmieni się inflacja lub gwałtownie wzrosną lub spadną stopy procentowe, ceny obligacji się zmienią.  

       

      Przykład pokazuje, jak może zmieniać się wynik inwestora, który kupił obligacje amerykańskie.

    • Wynika z niego, że:

      • im dłuższy termin do wykupu, tym wynik jest bardziej zmienny
      • rentowności na poziomie ok. 5% dają solidne podstawy wyniku, czyli nawet przy niekorzystnym scenariuszu rynkowym jest szansa na zysk
      • pozytywny scenariusz rynkowy daje wyższy wynik niż ten, który wynika z samej rentowności
      • rentowność to główna determinanta przyszłych wyników dla obligacji (szczególnie obligacji skarbowych).

       

      Tak samo jest z funduszami obligacyjnymi, które też mają swoją rentowność. Pokazuje to wykres na którym porównaliśmy zmianę indeksu Papierów Dłużnych Uniwersalnych z rentowością obligacji 10-letniej. Zielona linia to roczna zmiana indeksu Papierów Dłużnych, a czerwona to rentowność rok wcześniej, więc w chwili zakupu. Wykres obrazuje, jak wygląda roczny wynik w zależności od momentu (rentowności) zakupu.

    • Wynika z niego, że:

      • rentowność jest ważną determinantą wyniku (choć nie jedyną)
      • na obligacjach można stracić, zwłaszcza jeśli kupujemy je przy niskiej rentowności, która później dynamicznie rośnie
      • roczna zmiana indeksu Papierów Dłużnych Uniwersalnych jest powiązana z rentownością w chwili zakupu. Wyjątkiem jest rok 2021/2022, w którym nagłe i niespodziewane podwyżki stóp procentowych spowodowały przecenę na rynku
      • jeśli rentowność spada po momencie zakupu, wynik jest wyższy niż wynika to z rentowności

       

      Obecnie rentowność funduszy obligacyjnych to około 5%. Choć to dobry prognostyk, pamiętaj, że rynki są zmienne. Nigdy nie można zagwarantować osiągnięcia określonego wyniku z inwestycji. 

       

      Kolejny przykład pokazuje, jak może zmieniać się wartość polskich obligacji w zależności od wysokości stóp procentowych.

       

       

      spadek do 4,5%

      spadek do 5%

      spadek do 5,5%

      obecny poziom (5,75%)

      wzrost do 6%

      wzrost do 6,5%

      wzrost do 7%

      obligacje 2 letnie

      6,50%

      6%

      5,60%

      5,30%

      4,90%

      4,60%

      4,20%

      5 letnie

      9,70%

      7,90%

      6,20%

      5,30%

      3,50%

      2,60%

      0,80%

      10 letnie

      10,30%

      8,40%

      6,40%

      5,30%

      3,60%

      2,60%

      0,70%

      źródło: opracowanie własne mBanku

  •  

    Czy Skarb Państwa może zbankrutować?

    • W mediach od czasu do czasu pojawiają się artykuły o problemach rządu i ministerstwa finansów. Oczywiście nie wiemy, co wydarzy się w przyszłości, ale niewypłacalność państw takich jak Polska praktycznie się nie zdarza. Nasz kraj przechodził przez wiele kryzysów i nigdy nie było problemów ze spłatą zobowiązań. Potwierdzają to wysokie oceny, które niezależne agencje ratingowe przyznają nam od lat.

       

      Co więcej, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych i oferowane przez nich produkty inwestycyjne podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

Nota prawna:


To nie jest oferta. Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych jest świadczona przez mBank S.A. Szczegółowe warunki i opłaty związane z usługą przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, a także informacje o ryzykach inwestycyjnych są określone w Regulaminie świadczenia przez mBank usług przyjmowania 
 i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. znajdujących się na www.mbank.pl/pdf/inwestycje/fundusze/regulamin-swiadczenia-przez-mbank-uslugi-przyjmowania-i-przekazywania-zlecen-nabycia-lub-odkupienia-jednostek-uczestnictwa-w-funduszach-inwestycyjnych.pdf oraz https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/interaktywna/ind/produkty-inwestycyjne/. Instrukcja aktywacji usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa 
w funduszach inwestycyjnych dostępna jest na https://www.mbank.pl/pomoc/dokumenty/oferta-indywidualna/inwestycje/supermarket-funduszy-inwestycyjnych/regulamin/. 
Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa 
w funduszach inwestycyjnych może być świadczona tylko na rzecz posiadacza rachunku bankowego prowadzonego przez mBank S.A. 



 

Inwestowanie za pośrednictwem usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym. 



 

Bank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje klientów związane z inwestowaniem 
w fundusze inwestycyjne. Fundusze inwestycyjne nie są depozytem bankowym. 
Dotychczasowe wyniki funduszy oraz innych emitentów nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. Wartość zakupionych jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód 
z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu. Ponadto potencjalne korzyści z inwestowania w fundusze inwestycyjne mogą zostać zmniejszone o pobierane podatki 
i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. 



 

mBank S.A. oświadcza, iż: 1) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 30 czerwca 2005 roku, zmienione decyzją Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku, zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku oraz zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 17 listopada 2015 roku na prowadzenie działalności maklerskiej, 2) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 23 listopada 1995 roku na świadczenie usług powierniczych, prowadzenie rachunków papierów wartościowych, rejestrowanie stanu posiadania papierów wartościowych i zmian tego posiadania, 3) organem nadzorującym mBank S.A. w zakresie działalności, o której mowa w pkt. 1-2, jest Komisja Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa.

  •  
    • W mediach od czasu do czasu pojawiają się artykuły o problemach rządu i ministerstwa finansów. Oczywiście nie wiemy, co wydarzy się w przyszłości, ale niewypłacalność państw takich jak Polska praktycznie się nie zdarza. Nasz kraj przechodził przez wiele kryzysów i nigdy nie było problemów ze spłatą zobowiązań. Potwierdzają to wysokie oceny, które niezależne agencje ratingowe przyznają nam od lat.

       

      Co więcej, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych i oferowane przez nich produkty inwestycyjne podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.