powrót

Praktyczny wymiar geometrii

Czym się różni prostokąt od prostopadłościanu? Jaką bryłą są piramidy egipskie? Jaki kształt ma piłka do grania w rugby? mFundacja ogłosiła nowy program dotacji, którego tematem przewodnim jest geometria.


Do programu można zgłaszać angażujące, kreatywne projekty edukacyjne, ukazujące praktyczny wymiar matematyki. Od 2014 roku mFundacja przyznała dotacje ponad 600 projektom na łączną kwotę blisko 4,8 milionów złotych.
Od 2022 roku, jesienią, fundacja ogłasza temat przewodni programu, który obowiązuje przez 12 kolejnych miesięcy. W poprzedniej edycji tematem takim była matematyka w przyrodzie, w tym roku fundacja stawia na geometrię.


- Z rozmów z nauczycielami wiemy, że geometria jest dużym wyzwaniem w polskich szkołach. Tymczasem to wspaniała dziedzina matematyki, która jest… wszędzie! W architekturze, na budowie, w sztuce, kuchni czy modzie – mówi Iwona Ryniewicz, prezeska mFundacji. – Wesprzemy pomysły, które udowodnią, że geometria jest ciekawa, inspirująca i że można jej uczyć inaczej niż tylko przy szkolnej tablicy. To najlepszy sposób na uruchomienie w dzieciach wyobraźni przestrzennej, tak potrzebnej do zrozumienia geometrii – dodaje.


Forma zgłaszanych projektów może być dowolna. Fundacja dofinansuje m.in. konkursy, specjalne lekcje, zajęcia dodatkowe, spotkania edukacyjne i warsztaty. Szczególnie premiowane będą projekty interdyscyplinarne, łączące różne dziedziny wiedzy oraz takie, które – zgodnie z hasłem przewodnim programu – pokażą praktyczny wymiar geometrii. Inspiracji do działań można szukać w wydanych przez mFundację publikacjach, np. Matematyka jest wszędzie, Matematyka na zielono i Środek do celu. Wszystkie są dostępne na stronie www.mjakmatematyka.pl

O dotacje mogą ubiegać się publiczne placówki edukacyjne oraz organizacje pozarządowe. Program potrwa do października 2024 r., wnioski będą rozpatrywane raz w miesiącu. Szczegółowy harmonogram i informacje dotyczące zgłoszenia projektu dostępne są na stronie mFundacji: https://www.mbank.pl/mfundacja/dotacje/