powrót

Ostrzegamy przed linkami prowadzącymi do fałszywych stron, na których można zapłacić za zakupy w internecie

Nowe metody stosowane przez oszustów internetowych.
Uważaj podczas zakupów w internecie, szczególnie gdy kupujesz coś w sklepie lub na portalu aukcyjnym. Przestępcy mogą wysłać Ci maila z linkiem do płatności za towar czy dostawę.

W rzeczywistości link może prowadzić do fałszywej strony, na której przestępcy podszywają się pod bank albo integratora płatności.

Podobnie jest, gdy ktoś podszywa się pod Twojego znajomego na komunikatorze w mediach społecznościowych i prosi Cię o przelew. Wtedy też dostaniesz link przenoszący do sfałszowanej strony.

W ten sposób cyberprzestępcy mogą próbować przejąć Twoje dane do logowania w serwisie bankowości internetowej lub wyłudzić kody autoryzacyjne SMS. Jeżeli podałeś na takiej stronie swoje dane do logowania – jak najszybciej zmień hasła dostępu. Jeżeli dodatkowo podałeś kody autoryzacyjne SMS, sprawdź czy z Twojego rachunku nie zlecono przelewu lub dodano zaufanego odbiorcy oraz skontaktuj się z mLinią pod numerem 801 300 800 lub 42 6 300 800!Pamiętaj!

  • Jeżeli otrzymasz prośbę o przelew na portalu społecznościowym, upewnij się, że wiadomość rzeczywiście wysłał Twój znajomy, a nie osoba pod niego się podszywająca. Wystarczy zadzwonić do znajomego.
  • Nigdy nie loguj się do banku lub stron integratora płatności z linków wysyłanych w wiadomościach e-mail lub na portalach społecznościowych (zawsze wpisuj adres strony bankowej ręcznie).
  • Nie otwieraj wiadomości e-mail i nie korzystaj z podsyłanych linków od nadawcy, którego nie znasz.
  • Uważnie czytaj wszystkie wiadomości SMS przesłane z banku. Jeśli nie zlecałeś żadnego przelewu, nie dodawałeś zaufanego odbiorcy to nie wpisuj i nikomu nie podawaj kodu autoryzującego taką operację.
  • Przed zakupem sprawdź opnie na temat sprzedawcy.
  • Sprawdź kiedy sklep został uruchomiony – dłuższa obecność na rynku to większe bezpieczeństwo.


UWAGA!
Przeczytaj jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej: Bezpieczny komputer oraz w jaki sposób potwierdzać operacje wykonywane w serwisie transakcyjnym kliknięciem w aplikacji mobilnej: Mobilna autoryzacja.