powrót

Ostrzegamy przed fałszywymi mailami z załącznikiem

Na Twoją skrzynkę mailową mogą trafić wiadomości z załącznikiem rozsyłane przez przestępców. Załącznik w formacie PDF zawiera informację o nieaktualnym oprogramowaniu i odnośnik do pobrania jego najnowszej wersji.
Uwaga! Nie pobieraj załącznika. W ten sposób cyberprzestępcy mogą przejąć kontrolę nad Twoim urządzeniem i ukraść Twoje pieniądze lub dane (np. loginy i hasła do kont bankowych, poczty, portali społecznościowych).
Spójrz na przykład wiadomości.

Jeżeli uruchomiłeś załącznik lub pobrałeś pliki ze strony:

Uważaj
Jeżeli uruchomiłeś załącznik lub pobrałeś pliki ze strony:

  • Jak najszybciej przeskanuj komputer programem antywirusowym aby znaleźć i usunąć złośliwe oprogramowanie. Jeśli nie umiesz tego zrobić sam, powierz to zadanie profesjonalnemu serwisowi.
  • Zmień hasło do serwisu transakcyjnego mBanku, wszystkich innych kont bankowych, pocztowych i portali społecznościowych. Użyj do tego innego komputera.
  • Skontaktuj się z mLinią pod numerem 801 300 800 lub 42 6 300 800.


Pamiętaj! mBank

  • nie wysyła wiadomości e-mail zawierających link do logowania do serwisu transakcyjnego (czyli kierujących na stronę logowania do serwisu mBanku) lub pobrania aplikacji.
  • nie prosi o podanie danych osobowych w czasie logowania do serwisu transakcyjnego (w szczególności nazwiska panieńskiego matki, numeru pesel, danych dowodu, nr karty, telekodu);
  • nie prosi o aktywację usług lub zwrot środków podczas logowania do serwisu transakcyjnego;
  • nie wysyła na telefon komórkowy żadnych certyfikatów bezpieczeństwa lub innych aplikacji do zainstalowania;
  • nie prosi o wykonanie przelewów testowych.


Uwaga!

Jeśli jakikolwiek komunikat, element serwisu transakcyjnego lub mobilnego bądź wiadomość z mBanku wzbudzi Twoje wątpliwości – przerwij czynność i natychmiast skontaktuj się z konsultantem mLinii lub Ekspertem Online.
Przeczytaj jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej: Bezpieczny komputer oraz w jaki sposób potwierdzać operacje wykonywane w serwisie transakcyjnym kliknięciem w aplikacji mobilnej: Mobilna autoryzacja.

Aktywuj usługę CyberRescue. 
Eksperci pomogą zabezpieczyć Twój komputer lub telefon przed złośliwym oprogramowaniem . Więcej dowiesz się tutaj.