powrót

Sprzedajesz lub kupujesz w sieci, uważaj na oszustów!

Sprzedajesz w sieci? Uważaj. Oszuści wykorzystują serwisy ogłoszeniowe, np. OLX. Wysyłają linki w wiadomościach SMS lub na komunikatorach WhatsApp/Messenger, które prowadzą do fałszywych stron internetowych – imitujących strony portali ogłoszeniowych.  

Na tych stronach zachęcają do podania danych karty płatniczej lub do logowania do bankowości internetowej. Przekonują, że jest to sposób na odebranie płatności od kupującego.

 

Nie wprowadzaj swojego loginu i hasła na stronach, do których dostajesz link i nigdy nie potwierdzaj żadnych transakcji, które nie były przez Ciebie zlecone.

 

Pamiętaj! Dane Twojej karty: numer, kod CVV2 oraz data ważności są szczególnie wrażliwe. Jeśli je podasz na fałszywej stronie, przestępcy będą mogli dodać ją do płatności mobilnych i płacić nią np. w internecie. A Ty stracisz pieniądze.


Jak może wyglądać oszustwo, na które musisz uważać?

 • Kupujący informuje Cię, że opłacił przesyłkę i przesyła link np. mailem, SMS lub komunikatorem WhatsApp, za pomocą którego rzekomo odbierzesz pieniądze.
 • Klikasz w link, przechodzisz na stronę, na której musisz podać np. swoje dane osobowe, dane logowania do banku i/lub dane karty płatniczej.
 • Tak naprawdę jesteś na fałszywej stronie internetowej i podajesz swoje dane przestępcy.

Pamiętaj o zasadach bezpiecznych zakupów

 • Nigdy nie loguj się do banku lub stron szybkich  płatności z linków wysłanych w mailach, SMS-ach, komunikatorach lub na portalach społecznościowych. Zawsze wpisuj adres strony bankowej ręcznie.
 • Uważnie czytaj wszystkie wiadomości SMS przesłane z banku lub komunikaty autoryzacyjne w aplikacji mobilnej. Nie wpisuj na stronie kodu autoryzującego, nie akceptuj powiadomienia w aplikacji mobilnej, jeśli to nie Ty zlecałeś czynność opisaną w wiadomości z banku.
 • Szczególnie zwróć uwagę na kwoty przelewów i tytuły operacji. Przestępcy często próbują dodać odbiorcę zaufanego do Twojego konta lub wykonać przelew na wyższą kwotę niż sobie tego życzysz.
 • Jeśli kupujący informuje Cię, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o kliknięcie w linka, dzięki któremu opłacisz przesyłkę - zakończ konwersację, bo najprawdopodobniej pisze do Ciebie oszust!

Lubisz kupować w promocyjnych cenach?
Uważaj na wyjątkowo atrakcyjne promocje!

 • Dotarł do Ciebie e-mail z niepowtarzalną ofertą lub zaproszenie do wzięcia udziału w loterii?
 • Znajdujesz towar w atrakcyjnej cenie w mediach społecznościowych np. na Facebooku lub portalu internetowym?
 • Sprzedawca kusi Cię dodatkowymi korzyściami płynącymi z zakupu np. drogim upominkiem lub towarem w cenie przesyłki?

Uważaj, to powinno wzbudzić Twoją czujność!
Przed podjęciem decyzji o zakupie, koniecznie sprawdź:
1. Czy sprzedawca jest wiarygodny?

 • zwróć uwagę na dane identyfikujące sklep: adres siedziby, NIP, Regon, telefon kontaktowy, adres e-mail. Te dane powinny być łatwo dostępne i przejrzyste
 • pamiętaj, profesjonalny sklep musi udostępniać informacje w zakresie ochrony i przetwarzania danych osobowych, regulaminu, warunków zwrotów i ewentualnych reklamacji
 • zwróć uwagę czy strona jest przygotowana profesjonalnie, bez błędów stylistycznych i językowych
 • sprawdź adres strony. Czy nie wygląda jak próba podszycia się pod znaną markę? Przestępcy mogą zmienić jeden znak w nazwie adresu sklepu aby był łudząco podobny do rzeczywistej nazwy sklepu
 • pamiętaj, strona sprzedawcy powinna zawierać przejrzystą informację o cenie i warunkach dostawy

2. Informacje o promocjach weryfikuj na oficjalnych stronach sprzedawcy. Zastanów się czy wyjątkowo niska cena nie jest tylko przynętą!
3. Przed złożeniem zamówienia sprawdź opinie o witrynie internetowej i samym sklepie. Brak informacji powinien wzbudzić Twoją czujność.

Niezależnie czy kupujesz czy sprzedajesz w sieci, zobacz na co warto zwrócić uwagę. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi bezpiecznych zakupów.