Czym jest wskaźnik EP budynku i dlaczego warto go znać?

02
.
11
.
2022
Czym jest wskaźnik EP budynku i dlaczego warto go znać?

 Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest wskaźnik EP
  • gdzie szukać informacji o wskaźniku
  • jak wskaźnik może pomóc obniżyć koszty w firmie
  • jakie korzyści dla firmy daje współczynnik energii pierwotnej EP

 

Czym jest wskaźnik EP?

Wskaźnikiem EP oznacza się zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, która jest potrzebna do:

  • zapewnienia ogrzewania w budynku,
  • podgrzewania wody,
  • chłodzenia, wentylacji i oświetlenia.

Aby nieruchomość miała wskaźnik EP na wymaganym poziomie, konieczne jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań instalacji cieplnych i energetycznych. Mogą one polegać na zwiększeniu udziału energii pochodzących ze źródeł odnawialnych lub zmniejszeniu strat ciepła.

 

Gdzie szukać informacji o wskaźniku EP Twojej nieruchomości?

Informację o zapotrzebowaniu na EP dla Twojej nieruchomości znajdziesz w świadectwie charakterystyki energetycznej. Ten dokument wydaje osoba, która ma odpowiednie uprawnienia i wykonuje audyt energetyczny nieruchomości.

Certyfikat energetyczny zawiera podstawowe dane budynku. Na pierwszej stronie świadectwa znajduje się graficzne przedstawienie zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną w ocenianym budynku, w stosunku do wymagań zawartych w warunkach technicznych.
Wskaźnik EP w prosty sposób przedstawia roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną w odniesieniu do metra kwadratowego jego powierzchni. Na pierwszej stronie świadectwa znajduje się również bardzo ważny wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową (EK).

 

Rosnące ceny energii – impuls do działania

Po pandemicznym spowolnieniu 2021 rok okazał się drugim z rzędu, w którym niespodziewane wydarzenia dyktowały ceny surowców. Kryzys energetyczny, gwałtowne skoki cen gazu i kosztów emisji CO2 spowodowały wzrost cen energii dla końcowych odbiorców. Rok 2022 to jeszcze większa niepewność spowodowana wojenną rzeczywistością i rozchwianie rynków, dla których niezależność od importowanych surowców oraz bezpieczeństwo energetyczne stają się najważniejszymi tematami. Ceny energii elektrycznej biją kolejne rekordy i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się w najbliższym czasie odwrócić.

 

Jakie korzyści daje nam współczynnik energii pierwotnej EP

Zastosowania wskaźnika EP w budynkach przynosi duże korzyści finansowe i ekologiczne. Kierowanie się wskaźnikiem ogranicza wydatki na ogrzewanie, ponieważ jednym z podstawowych sposobów na obniżenie tego parametru jest zwiększenie termoizolacyjności budynku. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych oraz izolacyjnych przyczynia się do zmniejszenia kosztów ogrzania budynku. Odpowiedni wybór nieruchomości i technologii w niej wykorzystanych ma istotny wpływ na koszty działalności firmy. Do tego dochodzą korzyści ekologiczne. Wykorzystanie nowoczesnych technologii prowadzi do obniżenia emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, co przekłada się na ograniczenie efektu cieplarnianego oraz na poprawę jakości powietrza.

 

Sposoby na obniżenie wskaźnika EP

  • Wybranie budynku o prostej bryle – prostsza bryła budynku gwarantuje mniejszą ilość mostków cieplnych i lepszą energochłonność budynku. Prosta bryła budynku w kształcie prostopadłościanu, budynek piętrowy zamiast parterowego, duże przeszklenia od strony południowej – to podstawowe cechy energooszczędnego budynku.

  • Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – wentylacja mechaniczna zyskuje ostatnio na popularności. Głównie z powodu dążenia do zwiększania izolacyjności budynków i zmniejszania ich zapotrzebowania na energię.

  • Uzupełnienie instalacji o panele fotowoltaiczne – wytwarzanie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych nie zachodzi przy współudziale emisji gazów cieplarnianych. Jest to świetny sposób na dążenie do obniżenia wskaźnika EP. Energię słoneczną można bez ograniczeń czerpać ze środowiska i przetwarzać w ciepło lub w energię elektryczną.

 

To tylko kilka sposobów na obniżenie wskaźnika EP w budynku. Warto również pomyśleć o wywarzaniu energii elektrycznej z biomasy bądź o innych rozwiązaniach, których na rynku dostępnych jest coraz więcej.

 

Jak sfinansować modernizację budynku?

Do przekształcenia budynku w bardziej ekologiczny, niezbędne są nakłady inwestycyjne, które będą zwracały się przez lata w postaci niższych rachunków. Przedsiębiorcy nie muszą pokrywać tych kosztów z własnych środków, mogą skorzystać z EKOpożyczki lub EKOkredytu Zabezpieczonego. Te produkty zostały stworzone z myślą o klientach, którzy chcą zmniejszyć zużycie energii w firmie przez zakup ekologicznej nieruchomości bądź remontu istniejącego budynku tak, by stał się ekologiczny.

To nie jest oferta.
mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.

Jeśli pozytywnie ocenimy Twoją zdolność kredytową, będziesz mógł otrzymać Ekopożyczkę. Oferta specjalna to wyliczona przez bank na podstawie dotychczasowej współpracy klienta z mBankiem kwota Ekopożyczki, którą możesz otrzymać bez dokumentów. Szczegółowe informacje, w tym warunki i opłaty związane z Ekopożyczką oraz promocją „Ekopożyczka dla Firm”, są określone w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla firm, Tabeli stóp procentowych dla firm, Ogólnym Regulaminie kredytowania działalności gospodarczej, Regulaminie udzielania pożyczki dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Regulaminie promocji „Ekopożyczka dla Firm”, dostępnych na stronach https://www.mbank.pl/firmy/promocje/ekopozyczka-dla-firm

 

Niniejsza część portalu mBank.pl przeznaczona jest dla przedsiębiorców. Artykuły nie stanowią porad podatkowych, finansowych ani prawnych. mBank S.A. nie prowadzi działalności polegającej na doradztwie gospodarczym, prawnym ani podatkowym. Dowiedz się więcej