Środki na rozwój firmy – skąd je brać?

11
.
06
.
2019
Środki na rozwój firmy – skąd je brać?

Autor: Karolina Dąbrowska, Departament Klienta Firmowego

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak finansować bieżącą działalność firmy?
  • Skąd brać środki na jej rozwój? 
  • Dlaczego lepiej pożyczać od banku niż od rodziny?

 

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga nieustannego inwestowania w jej rozwój. Optymalizacja procesów, nawiązywanie nowych relacji biznesowych czy choćby zmiana wystroju firmy – wszystkie te działania niezbędne do utrzymania konkurencyjnej pozycji na rynku generują spore wydatki. Skąd zatem wziąć środki na ich finansowanie? Uruchomić oszczędności? Pożyczyć pieniądze od rodziny lub znajomych? Wziąć kredyt inwestycyjny z banku? Źródeł jest wiele, ale które z nich okaże się dla nas najlepsze? Oszczędności dobrze jest zachować na czarną godzinę, zostaje więc nam podjęcie decyzji, czy zwrócimy się o pożyczkę do bliskich czy do banku.

 

Finansowanie firmy – gdzie go szukać?

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu i nie ma w tej życiowej regule grama przesady, jeśli w grę wchodzą finanse. Pożyczanie pieniędzy od swoich bliskich mogłoby się wydawać idealnym rozwiązaniem, ponieważ jest zazwyczaj zwolnione ze spełnienia wymagań formalnych i dodatkowych opłat. Niestety w praktyce niejednokrotnie stanowi zarzewie wewnętrznych konfliktów, szczególnie po przekroczeniu terminu spłaty zobowiązania. Dłużnicy mający problem ze zgromadzeniem na czas odpowiednich środków liczą na wyrozumiałość drugiej strony, ta zaś z dnia na dzień traci do nich cierpliwość i zaufanie, co kończy się zerwaniem zdrowych relacji. Jak je zatem utrzymać? Jeśli zależy nam na pozostaniu z bliskimi w dobrych kontaktach, zdecydowanie powinniśmy rozważyć kredyt na rozwój firmy.

 

Kredyt czy pożyczka?

Zalety pozyskania środków na inwestycje z banku są liczne. Różnorodność oferty, długie okresy na uregulowanie zobowiązań, możliwość rozłożenia zadłużenia na dogodne raty nieobciążające budżetu to przysłowiowa woda na młyn przedsiębiorców. Tak samo jak dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci kredytu odnawialnego na doraźne potrzeby takie jak wydatki na reklamę czy pokrycie kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników.

 

Oczywiście, decydując się na kredyt, musimy liczyć się z kosztami jego obsługi (prowizja i odsetki), ale można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w księgach firmy, a tym samym obniżyć podstawę do wyliczenia podatku należnego. Pozyskanie środków z banku wiąże się też z wykazaniem zdolności kredytowej. Jeśli nasza nie kwalifikuje nas do ubiegania się o klasyczną pożyczkę ratalną lub mamy limit na rachunku, zawsze możemy skorzystać z kredytu zabezpieczonego nieruchomością. Wówczas banki często przyznają wyższą kwotę.

 

Jak widać, korzystanie z instrumentów finansowych oferowanych przez banki może okazać się dużo wygodniejsze i wbrew pozorom mniej kosztowne niż zaciąganie zobowiązań u bliskich. W końcu nie ma chyba nic gorszego niż utrata cennych  rodzinnych relacji. Konkurencja nie śpi, już teraz pomyślcie o doinwestowaniu swojej działalności i wynieście ją na wyższy poziom!

 

Źródło: www.pie.net.pl/wp-content/uploads/2019/03/13_03_2019_Mikroprzedsi%C4%99biorstwa-w-Polsce.pdf

mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. 

Niniejsza część portalu mBank.pl przeznaczona jest dla przedsiębiorców. Artykuły nie stanowią porad podatkowych, finansowych ani prawnych. mBank S.A. nie prowadzi działalności polegającej na doradztwie gospodarczym, prawnym ani podatkowym. Dowiedz się więcej