„m jak malarstwo” to jeden z projektów strategii odpowiedzialnego biznesu mBanku. W ramach przedsięwzięcia sprzedaliśmy klasyczne dzieła sztuki, by zbudować niezwykłą kolekcję sztuki współczesnej. Dzięki temu zaktywizujemy polski rynek sztuki i sprawimy, że będzie on dla wschodzących polskich twórców bardziej otwarty.

W 2020 roku za pośrednictwem domu aukcyjnego DESA Unicum wylicytowaliśmy przeszło 150 obiektów, dzięki którym fundusz „m jak malarstwo” został zasilony siedmiocyfrową kwotą. Wśród sprzedanych dzieł znalazł się między innymi obraz Józefa Brandta „Pospolite ruszenie u Brodu”, a także słynna „Ikaria” – rzeźba Igora Mitoraja będąca obecnie najdroższą pracą tego artysty na świecie.

Tworzymy kolekcję złożoną z prac najciekawszych i najbardziej obiecujących młodych polskich artystów. Wyboru dzieł w imieniu mBanku dokonuje komisja, w której skład wchodzą wybitni przedstawiciele środowisk związanych z rynkiem sztuki najnowszej oraz reprezentantka fundatora.

Komisja odpowiedzialna za zakupy kieruje się zarówno kryteriami artystycznymi, jak i perspektywami wzrostu wartości wybranych dzieł w przyszłości. Do kolekcji zostaną wybrane dzieła malarskie wykonane w różnych technikach (stąd nazwa programu). Będą to mogły być pojedyncze prace konkretnych twórców, jak i większe zbiory.

Pierwsze prace z nowej kolekcji zostaną zaprezentowane w 2021 roku.

Można śmiało powiedzieć, że nasza kolekcja przejdzie wymianę pokoleniową. Sprzedaż dzieł starszych mistrzów wesprze ich młodszych kolegów. W trudnym czasie pandemii jest to szczególnie ważne. Fundusz to nasz autorski pomysł, doskonale wpisujący się w nowoczesną i patrzącą w przyszłość markę mBanku. Chcemy, żeby nasz fundusz inwestował w artystów z potencjałem. Dlatego nad wyborem dzieł czuwać będzie komisja zakupowa złożona z ludzi od wielu lat związanych ze światem sztuki nowoczesnej. Dzięki temu będziemy pewni, że po jakimś czasie nasz zbiór znów posłuży jako pomost dla kolejnego pokolenia twórców, a fundusz będzie działał na zasadzie wspierającego młodych artystów perpetuum mobile.
Cezary Stypułkowski Prezes Zarządu mBanku

Wyniki wyszukiwania: